Kemik İliği Bağışında Bu Yıl Hedefimiz 70 Bin

ANKARA (ANKA) – Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kemik iliği bağışında gönüllü donör sayısının 38 bin ve bu yıl hedeflerinin 70 bin olduğunu söyledi. Müezzinoğlu, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Türk Kızılayı’nı

Sağlık 01.04.2015, 08:12
Kemik İliği Bağışında Bu Yıl Hedefimiz 70 Bin

ANKARA (ANKA) – Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kemik iliği bağışında gönüllü donör sayısının 38 bin ve bu yıl hedeflerinin 70 bin olduğunu söyledi.

Müezzinoğlu, Bakanlıkta düzenlediği basın toplantısında, Türk Kızılayı’nın “Öne çık, hayat kurtar” sloganının önemli olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Öne çıkarak hayat kurtarıcı adımların öncülüğünü yaptığı için daha önceki süreçleri tamamlayarak koordinasyon merkezimizin artık faaliyete geçtiği, gönüllü donörler 38 bin, bu yıl hedefimiz 70 bin ama arzumuz hızla 250 binleri bulmaktır. Hatta 400-500 binli rakamları bularak dünyadaki donör sayısına Türkiye’deki sayıyı da anlamlı şekilde katabilmeyi arzu ediyoruz. Bu anlamda önemli adımlar atıldı. Bundan sonraki süreç, özellikle hayata tutunmak için umut bekleyenlere yeni umut kapıları aralayacaktır. Bugün ülkemizde 550 civarında kemik iliği nakli bekleyen çocuğumuz var,350 civarında yetişkin insanımız var. Türkiye bu anlamda dinamiklerini çok daha iyi noktaya taşıdığında bölge ülkelerden de Türkiye’nin altyapısından yararlanmak isteyen ülkeler olacaktır. Türkiye Avrupa’da kemik iliği naklinde 5. durumda. Altyapımızı güçlendirdikçe buradaki sıralamanın da değişmesini arzu ediyoruz.

Kök hücre nakillerinde donör olmak için Türk Kızılayı’nın en yakın adresine gidin, bizim hastanelere uğrayın. Burada Kızılayımızın en büyük adresi, gönüllü kan vericiler. Belirli periyodlarla kan veren vatandaşlarımıza, ‘Kemik iliği bağışçısı olmak ister misiniz?’ diye soruluyor. Evet, diyenin kanından bir numuneyi laboratuvara ayrı olarak gönderiyor ve büyük oranda bizim havuzumuzu gönüllü kan bağışçıları oluşturuyor. Numune kanın analizleri yapılıyor ve bankaya bu şifreler yerleştirilmiş oluyor ve sizin donör olabilme durumunuzda sizinle iletişime geçiliyor.”

-“BİR METRE BİSİKLET YOLU YAPAN BELEDİYELERE BİR BİSİKLET HEDİYE EDECEĞİZ”-

Müezzinoğlu, basın toplantısının ardından Rixos Otel’de düzenlenen “Ulusal Kanser Haftası Sempozyumu”na katıldı. Kanserde erken teşhisin önemli olduğunu ama onunla muhatap olmamanın çok daha önemli olduğunu vurgulayan Müezzinoğlu, şunları söyledi:

“O riskin muhatabı olmamanın tedbirlerini merkeze alarak ve toplumun gencecik çocuklarını bunun muhatabı olmaktan uzak tutacak bir hayat tarzını onlara benimsetmek gerekir. Daha sağlıklı bir bireyi, toplumu konuşmamız gerekir. Sağlıklı yaşam kültürünü merkeze alıyoruz. Günde yarım saati sağlıklı yaşama ayırıyorum, yürüyüşe çıkıyorum, bisiklete biniyorum. Hepimizin, hiçbirini yapamıyorsak otobüsten bir durak önce inmemiz veya bir sonraki duraktan binmemiz lazım. Kendimize anlamsız bahaneler bulmaya hakkımız yok. Bu yıl bir metre yol yapan belediyelere bir bisiklet hediye edeceğiz, bir kilometre bisiklet yolu yaptıysa bin adet.” (ANKA/SON)

(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@