Karantina Stresiyle Başa Çıkma Yolları

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk kalp ve damar hastalıkları doktoru olmasına rağmen halk sağlığı için birçok faydalı içerikler paylaşıyor.

Sağlık 12.12.2020, 15:14 20.12.2020, 23:31
Karantina Stresiyle Başa Çıkma Yolları

“Bir kardiyoloji uzmanı olarak stresin ne gibi tahribatlar yaptığını,kalp ve damar hastalıklarından tutun da ruh sağlığı üzerine olumsuz etkilerini anlatmaya kalksam sanırım ciltlerce ansiklopedi olurdu.Koronavirüs karantinası ve sosyal izolasyon sürecinde stresle başa çıkma yollarını kısaca özetlemeye çalıştım.Sevgiler,sağlıkla kalın” diyerek sözlerine başladı.

1. UYKU - RUH HALİNİZ VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZ ICİN ONEMLİ

Sağlığınıza dikkat etmek söz konusu olduğunda, uyku her zaman en önemli parçasıdır. Yeterli kaliteli uyku yeni koronavirüsün neden olduğu enfeksiyonlarla mücadele etmek için bağışıklık sisteminizi en iyi şekilde çalışır durumda tutar . Gerçekten de, vücudun bağışıklık tepkisinin sadece uyku sırasında meydana gelen kısımları vardır. Bilim adamları , uyku yoksunluğu bizi stresin etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir, streslerimize (veya aşırı tepkilere) neden olur, çünkü uykunun stresi kontrol altında tutmanın en iyi yollarından biri olduğunu bilir . Son olarak, beynin işlev görmesi için uykuya ihtiyacı vardır: Bunu yapmamak sizi daha az sabırlı ve odaklanmış ve daha huysuz, sinirli ve duygusal hale getirebilir.

2. ÇALIŞIN

Evde çok daha fazla zaman harcamak, sadece kanepede oturacaginiz anlamına gelmez. Fiziksel aktivite sadece vücudunuzu sağlıklı tutmakla kalmaz (kronik sağlık sorunları ve COVID-19 gibi akut hastalık riskinizi azaltır), aynı zamanda ruh halinizi ve genel huzurunuzuda iyileştirir. Egzersiz , endorfinleri (kendinizi iyi hissetmenizi sağlayan hormonlar) Serbest bırakır, odaklanmayı keskinleştirir ve uykuya yardımcı olur. Sağlıklı hareket ayrıca daha düşük duygudurum bozuklukları riski, daha yüksek enerji seviyeleri ve genel olarak iyileştirilmiş ruh hali ile bağlantılıdır.

3.ENERJİ ARTIŞI GEREKTİĞİNDE YÜKSEK PROTEİNLİ ATIŞTIRMALIKLAR TÜKETİN

Acıktığınız zaman nelere dikkat etmelisiniz? Gün için yapılacaklar listenizin sonuna ulaşmanıza yardımcı olmak için yüksek proteinli atıştırmalıkları elinizin altında tutun. Protein, daha uzun süre tok hissetmenize ve karbonhidratlı yiyeceklerin yüksek enerjisinden sonra karşılaşabileceğiniz enerji çökmesinden kaçınmanıza yardımcı olur. Haşlanmış yumurta , fındık, yoğurt, fındık ezmesi ve sebzeleri tüketebilirsiniz.

4. STRES YAKICI GIDALAR OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ

Evet, doğru okudunuz. Bazı gıdalar aslında stres düşürücü bir etkiye sahip . Düşünün: sıcak, yatıştırıcı yiyecekler (çorba veya çay gibi) ve yağlı balıklar ( omega-3'ler ruh halini iyileştirebilir). Avokado , stresi azaltmaya yardımcı olduğu bilinen C ve B6 vitaminleriyle doludur . Bitter çikolata antioksidan zengindir, bu da stres atmak için mükemmeldir (ancak kalori yoğun bir yiyecek). Diğer yararlı gıdalar arasında tam tahıl karbonhidratlar, muz , portakal, su ve yapraklı yeşillikler bulunur

5.MÜZİK DİNLEYİN

Televizyonu kapatın ve sakin bazı melodileri açın. Araştırmalara göre müzik terapisi, insanların fiziksel veya duygusal ihtiyaçlarla başa çıkmalarına yardımcı olmak için ideal bir yöntem. Ve anksiyete ve depresyon gibi ruh hali problemleri olan kişilerde semptomları azalttığı ve benlik saygısını artırdığı bulundu.

6. KESİNTİSİZ HABER TÜKETİMİNDEN KAÇININ

Bölgenizdeki kritik güncellemelerden, özellikle sağlığınızı etkileyenlerden haberdar olmak önemlidir. Ancak insanların aynı uyarıları ve başlıkları tekrar tekrar dinlemesi gerekmez. Özellikle haberlerin sürekli üzücü olduğu zamanlarda.Uzmanlar sıkıntılı dönemlerde kaygıyla başa çıkmak için haber tüketimini günde iki veya üç kaynakla sınırlamayı ve güncellemeler için gün boyunca belirli saatlerde (sürekli değil) kontrol etmeyi önerir .

7. BOYAMA KİTAPLARI VE DİĞER SANAT TERAPİSİ İLE YARATICILIĞINIZI GELİŞTİRİN

Boyama (veya çizim, boyama veya örme gibi herhangi bir yaratıcı ve sanatsal çaba) birçok insan için rahatlatıcı olabilir. Bazıları için dikkat dağıtıcı unsurları ayarlamak ve her seferinde bir şeye odaklanmak için bir şans. Diğerleri için, hissettikleri duyguları ifade etmek için bir çıkış noktası olabilir”

Dr Emre Ertürk
Kardiyoloji Uzmanı

www.emreerturk.com.tr
0216 565 40 65

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@