Kanser hastaları dikkat! Bu yiyeceklerden uzak durun

BESLENME ve Diyet Uzmanı Esra Kula, kanser tedavisi gören hastaların kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durması gerektiğini söyledi. Kayseri'de özel bir hastanede görevli Esra Kula, hastalık süresince dengeli beslenmenin...

Sağlık 05.04.2016, 15:36
Kanser hastaları dikkat! Bu yiyeceklerden uzak durun
BESLENME ve Diyet Uzmanı Esra Kula, kanser tedavisi gören hastaların kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durması gerektiğini söyledi. Kayseri'de özel bir hastanede görevli Esra Kula, hastalık süresince dengeli beslenmenin önemine dikkat çekti. 

Kula, "Kanser tedavisine başlarken hastanın beslenme durumu ve antropometrik ölçümlerin saptanması hastanın besin ihtiyaçlarını ortaya çıkarıyor. Sağlıklı ya da hasta tüm bireylerin yağlı, kızartılmış, aşırı şeker ve tuz içeren yiyecek ve içeceklerden kaçınılması gerekiyor. Hastalarda kemoterapinin yan etkilerine bağlı olarak beslenme tedavisi değişebiliyor. Bulantı ve kusma durumunda grissini, galeta, tuzsuz etimek gibi kuru, yağsız ve kokusuz yiyecekler tüketilebiliyor. Kızartma ve yağlı yiyeceklerden uzak durulması, öğünlerin az ve sık aralıklarla tüketilmesi gerekiyor" diye konuştu.

Diyetisyen Kula ayrıca, kemoterapi alan hastaların kimi zamanlarda lezzet duyusu kaybı yaşadığını belirterek, "Lezzet duyusu kaybı yaşandığı zamanlarda yiyecekler her zamankinden daha çeşnili, aromalı ve baharatlı hazırlanabilir. Naneli ayran, zencefil veya zerdeçal ilaveli çorbalar ile tarçın ilaveli su tüketilebilir" dedi. Yutma güçlüğü oluşan hastalara kuru ve yalın gıdalar yerine akışkan sıvılar, püre veya sos ile hazırlanmış yemekler tüketmesini öneren Kula, "Yutma güçlüğünün derecesine göre yoğurt, puding, tanesiz çorba, yumuşak peynirler, meyve püreleri gibi yoğunlaştırılmış veya açık sıvı gıdaların tercih edilmesi öneriliyor. Kanserin önlenmesinde veya tedavisinde, kullanımının etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış herhangi bir vitamin, mineral veya antioksidan ilaç takviyesi bulunmuyor. Ancak bu vitaminleri, mineralleri ve antioksidanları içeren yiyeceklerin yeterli ve dengeli olarak tüketilmesi hem tedavinin başarısına hem de hastalıktan korunmaya katkı sağlıyor" diye konuştu. 
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@