KALP KRİZLERİ KIŞIN NEDEN ARTAR?

Sağlık 23.10.2020, 10:20 23.10.2020, 10:26
KALP KRİZLERİ KIŞIN NEDEN ARTAR?

Ana risk faktörü biyolojiktir:

Soğuk, kan damarlarının kasılmasına neden olur, bu da kan basıncını yükseltebilir, kalp krizi ve felç riskini artırabilir. Koroner kalp hastalığına bağlı göğüs ağrısı veya göğüs ağrısı, koroner arterler soğukta daraldığında kışın da kötüleşebilir. Dahası, sağlıklı bir vücut ısısını korumak için kalbinizin çok çalışması gerekir ve kış rüzgarı bunu daha da zorlaştırabilir çünkü vücudun ısısını daha çabuk kaybetmesine neden olur.

Yaşam tarzı değişiklikleri, özellikle fiziksel aktivite, riskinizi de etkileyebilir. İnsanlar genellikle kendilerini kışın yoğun karda yürümek gibi yorucu fiziksel aktiviteler yaparken bulurlar.

Mevsim değişikliği de duygusal stresinin, stres hormonlarının seviyesini arttırabilir,dolayısıyla kalp krizi veya felç riskini de arttırabilir.

  • Hava şartlarına göre giyin. Kat kat giyinin ve özellikle şapka, eldiven ve yün çorap giyin.
  • Sık sık içeri gelin. Dışarıda soğukta vakit geçiriyorsanız ısınmak için kendinize molalar verin.
  • Alkolden kaçının. Alkol sizi gerçekte olduğunuzdan daha sıcak hissettirebilir ve bu nedenle, dışarıda soğukta olduğunuzda özellikle tehlikeli olabilir.
  • Uzun süre soğukta yürümeyin Doktorunuza sizin için güvenli olup olmadığını da sormak isteyebilirsiniz.
  • Ellerinizi sık sık yıkayın. Solunum yolu enfeksiyonları kalp krizi riskini artırabilir.
  • Yardım almak. Kalp rahatsızlığının yeni semptomları varsa, en ufak bir şüphe bile olsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun.

Kalp Krizi Belirtileri

Akut göğüs ağrısı, kalp krizlerinin en yaygın uyarı işaretidir. Bununla birlikte, semptomlar kadın ve erkek arasında değişebilir. Erkekler ara sıra mide bulantısı veya baş dönmesi bildirirken, kadınların atipik semptomlar yaşama olasılıkları önemli ölçüde daha yüksektir ve bazen bu semptomları göz ardı etmelerine neden olur

Tüm yıl boyunca kalp sağlıklığınız için yapmanız gerekenler

  • Sağlıklı beslenin
  • Düzenli egzersiz yapın
  • Kan basıncınızı, kolesterolünüzü ve kan şekeri sayılarınızı bilin ve bunları normal aralıkta tutmak için doktorunuzla birlikte çalışın.
  • Stresi yönetin.

Dr Emre Ertürk

Kardiyoloji Uzmanı

www.emreerturk.com.tr

0216 565 40 65

Özel Göztepe Hastanesi

DR EMRE ERTÜRK KİMDİR?​

Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi (İngilizce) 2003 yılında başarıyla mezun olduktan sonra, Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji bölümünde ihtisasını tamamlayarak Kardiyoloji Uzmanı ünvanını aldı.​

Ardından vatani görev için Erzurum Mareşal Çakmak Asker Hastanesi'nde görev yaptı.​

2011 yılında mecburi hizmet için T.C. Sağlık Bakanlığı Giresun İl Sağlık Müdürlüğü Giresun Üniversitesi Prof. Dr. A. İlhan Özdemir Eğitim Ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı olarak görev yaptı.​

2015 yılında doğup,büyüdüğü İstanbul'a döndü ve Şafak Sağlık Grubu bünyesinde bulunan Arnavutköy Şafak Polikliniğinde göreve başladı.Şu anda Özel GÖZTEPE Hastanesi'nde hasta kabulu yapmakta olan Dr Emre Ertürk evli ve bir erkek çocuk babasıdır.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@