Kalbiniz Anne Olmaya Hazır Mı?

Kalp rahatsızlığı olan kadınların hamilelik sürecine ilişkin bilgi veren Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ayşegül Karahan Zor ve Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doçent Doktor Zeki Şahinoğlu, bu süreçte anne adaylarının doktor kontrolünde bir hamilelik yaşamasının önemini vurguladı.

Sağlık 03.11.2015, 11:41
Kalbiniz Anne Olmaya Hazır Mı?

ANKARA (ANKA) -Kalp rahatsızlığı olan kadınların hamilelik sürecine ilişkin bilgi veren Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ayşegül Karahan Zor ve Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doçent Doktor Zeki Şahinoğlu, bu süreçte anne adaylarının doktor kontrolünde bir hamilelik yaşamasının önemini vurguladı.

Hamilelik son derece meşakkatli bir süreç olduğu için anne olmak isteyen kadınların hem fiziksel olarak hem de psikolojik olarak bu zorlu sürece hazır olması gerekiyor. Özellikle kalp hastası olan kadınlar için daha hassas bir değerlendirme yapılıyor. Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Ayşegül Karahan Zor ve Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı Doçent Doktor Zeki Şahinoğlu, anne olmak isteyen kalp hastaları için bilgi verdi.

Hamileliğin kadının psikolojisinde ve bedeninde pek çok değişikliğe neden olduğunu ve bu sürece hazır olmak için kontrollerden geçmek gerektiğini ifade eden Ayşegül Karahan Zor, “Kalp rahatsızlığı bulunan anne adayları gebelik süresince uygun egzersizler yaparak düşük olasılığının önüne geçebilir” ifadelerini kullandı. Zeki Şahinoğlu ise, “Kalp hastalığı olan kadınların gebe kalmadan önce kardiyolojik incelemelerinin güncellenmesi ve danışmalık almaları önemlidir” uyarısında bulundu.

-HAMİLELİK ÖNCESİ SAĞLIK TARAMASI ÖNEM TAŞIYOR-

Hem anne adayının hem de gelecekte doğacak çocuğun sağlığının, hamilelik sürecinde yaşananlarla yakından ilgili olduğunu belirten Zor, kalp rahatsızlığı bulunan anneler için şunları aktardı:

“Anne olmak isteyen kadınların, hamile kalmadan önce ciddi bir sağlık taramasından geçmesi öneriliyor. Özellikle kalbin hamileliğe hazır olup olmadığına ilişkin kontrollerin yapılması gerekiyor. Bazı kalp hastalıklarında hamile kalmak sakıncalıyken, bazı durumlarda doktor kontrolünde bebek sahibi olunabiliyor. İleri evre kalp yetersizliği, ciddi düzeyde kapak hastalıkları, genetik kalp hastalığı ve doğumsal kalp hastalığı olan kadınların hamileliği sakıncalı olabiliyor.”

-BEBEĞİN KALP HASTASI OLMA İHTİMALİ NORMALDEN YÜZDE 4 DAHA FAZLA-

Kalp hastalığı nedeniyle ilaç kullanan kadınlarda, hamilelik öncesi sağlık kontrollerinin ve kardiyoloğa danışmanın önemini vurgulayan Şahinoğlu ise, “Hastanın kullanmak zorunda olduğu ilaçlar hem hamilelikte anneyi hem de çocuğu etkiliyor. Bazı kalp ilaçları, gebelik süresince kullanılabiliyor. Bazıları ise bebek için olumsuz etkiler gösterebiliyor. Bu nedenle kalp hastası kadınların, gebelik öncesinde hangi ilaçları kullanıp hangilerini kesmeleri gerektiğini doktorları ile birlikte planlamaları gerekiyor” açıklamasında bulundu. Şahinoğlu ayrıca, “Özellikle kandaki oksijen konsantrasyonunun düşük seyrettiği doğumsal kalp hastalığına sahip annelerin bebeklerinde gelişme geriliği, hatta düşükler görülebiliyor. Anne kalbinin sol tarafının etkilendiği aort kapak darlığı, aort koarktasyonu gibi hastalıklarda ya da aort genişlemesinin eşlik ettiği marfan sendromu olan annelerin bebeklerinde, pulmoner hipertansiyonu olan ve ciddi kalp yetersizliği olan annelerin bebeklerinde de büyüme ve gelişme geriliği görülebiliyor. Annesi kalp hastası olan bebeklerde kalp hastalığı görülme oranı normalde yüzde 4 ile 6 oranında yüksek oluyor” sözleriyle yaşanabilecek olumsuzlukların altını çizdi. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@