Kadınlarda İnme, Meme Kanserinden Daha Çok Can Alıyor

ESKİŞEHİR Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Yoğun Bakım ve Beyin Damar Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir, "Kadınlarda, meme kanserinden daha fazla inme nedeniyle ölümler meydana geliyor" dedi.

Sağlık 26.10.2015, 17:12
Kadınlarda İnme, Meme Kanserinden Daha Çok Can Alıyor
Hakan TÜRKTAN / ESKİŞEHİR, (DHA) - ESKİŞEHİR Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Yoğun Bakım ve Beyin Damar Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir, "Kadınlarda, meme kanserinden daha fazla inme nedeniyle ölümler meydana geliyor" dedi.

ESOGÜ Nöroloji Bölümü'nde yer alan İnme Merkezi'nde tedavi gören hastalar ile doktorlar bir araya geldi. ESOGÜ Senato Salonu'nda düzenlen toplantıya Rektör Prof. Dr. Hasan Gönen, Rektör yardımcısı Alparslan Birdane, Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Yoğun Bakım ve Beyin Damar Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir ile İnme Merkezi'nde tedavi gören hastalar katıldı.

Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir yaptığı konuşmada, dünyada her yıl 15 milyon kişinin inme geçiridiğini, 6 milyon kişinin ise inme nedeniyle hayatını kaybettiğini söyledi. Bu sayının dünya genelinde AIDS, tüberküloz ve sıtma kaynaklı ölümlerden daha fazla olduğunu ifade eden Prof. Dr Özdemir, "Her 5 kadından biri ve her 6 erkeden biri inme ile karşı karşıya. Özellikle kadınlarda bu sayı arttı. Muhtemelen sigara içme oranlarından  kaynaklanıyor. Kadınlarda meme kanserinden daha fazla inme nedeniyle ölümler meiydana geliyor" diye konuştu.

EN ÖNEMLİ NEDEN HİPERTANSİYON

İnmenin hipertansiyon, şeker hastalığı, obezite, sigara kullanımı ve hareketsiz yaşam sonucu oluşabileceğini belirten Prof. Dr. Atilla Özcan Özdemir şunları söyledi:

"İskemik İnme geçiren bir hastada ciddi olarak risk faktörleri azaltıldığı takdirde inme riski yüzde 80 azaltılabilir. Akdeniz diyeti dediğimiz zeytinyağı ve sebzeden zengin diyetle inme riski yüzde 44 azaltılabilir. Daha önce sigara için bir kişi sigarayı bırakırsa inme riski yüzde 36 azalırken, egzersiz inme riskini yüzde 28 oranında azaltmaktadır. İnmenin en önemli nedeni hipertansiyondur. Hipertansiyondan korunmak için tuzu hayatımızın bir parçası olarak görmememiz ve egzersiz yapmamız, obeziteden korunmamız gerekir."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@