Kadının karnından tma 12 kiloluk kist alındı

BATMAN'da karın ağrısı çeken Suriyeli 79 yaşındaki Fetva Bestani'nin karnından 12 kilo ağırlığında kist çıkarıldı. Halep kentinden 3 yıl önce Batman'a gelerek yerleşen Fetva Bestani tedavi amacıyla, Batman Bölge...

Sağlık 07.04.2016, 15:56
Kadının karnından tma 12 kiloluk kist alındı
BATMAN'da karın ağrısı çeken Suriyeli 79 yaşındaki Fetva Bestani'nin karnından 12 kilo ağırlığında kist çıkarıldı.

Halep kentinden 3 yıl önce Batman'a gelerek yerleşen Fetva Bestani tedavi amacıyla, Batman Bölge Devlet Hastanesi'ne,giderken karnında kist olduğu tespit edildi. Dr. Süleyman Ögen ve ekibi tarafından ameliyata alınan Fetva Bestani'nin karnından 30 santim ebadında ve 12 kilo ağırlığındaki bir kıst çıkarıldı. Ameliyatı yapan Dr. Süleyman Ögen, hasta kadının karın ağrısı ve şişkinliği yüzünden nefes almada zorlandığını belirterek, şöyle dedi:

"Hasta önceki gün karın ağrısı, şişkinliği ve nefes daralması şikayetiyle hastanemize geldi. Acil servisinde tetkikleri yapıldıktan sonra bize bildirildi. Hastayı muayene ettiğimizde karnının kadranını kapsayan bir kist gördük. Tomografi çekildikten sonra batının bütün kadranlarını kaplayan ve bütün organlarına baskı yapan bir kist tespit ettik. Bu nedenle hastayı acil ameliyata aldık. Hastayı ameliyatta karnını boydan boya açarak iç organlarını büyük ölçüde etkisi altına alan büyük bir kitleydi, kist 12 kilo ağırlığında, kendi cerrahi tecrübemizde yaklaşık 12 santim olunca özelikle sağ ve sol bölgelerinde alınıyordu. Ama böyle 30 santim büyüklüğünde karın kadranı kaplayan, kendi cerrahi tecrübemde hiç görmedim. Ama teorik olarak var olduğunu biliyoruz. İlk kez böyle bir kütleyi görüyoruz. Tabi kitlenin ağırlığından dolayı nefes borusuna baskı yaptığından dolayı nefes darlığı şikayeti vardı. Bu büyük bir mucize, hastanın karnında patlamaması ise takdiri ilahidir. Bütün organları sarıp patlamaması hakikaten ilginç bir durumdur."

Sağlık durumu iyi olan Suriyeli kadın Fetva Bestani, kendisini tedavi eden doktora dua ederek, teşekkür etti.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@