Jinekomasti Artık Bir Sorun Olmaktan Çıkıyor

En basit şekli ile erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak bir ya da iki memenin büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti; yenidoğan, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkabiliyor.

Sağlık 23.11.2020, 16:46 23.11.2020, 16:52
Jinekomasti Artık Bir Sorun Olmaktan Çıkıyor

En basit şekli ile erkeklerde farklı nedenlere bağlı olarak bir ya da iki memenin büyümesi olarak tanımlanan jinekomasti; yenidoğan, ergenlik ve yaşlılık dönemlerinde ortaya çıkabiliyor. Meme dokusunun iyi huylu proliferasyonu olarak tanımlanan jinekomasti nadiren altta yatan bir hastalıktan ya da ilaç kullanımından kaynaklanabiliyor. Kadın meme dokusunun erkekte bulunması şeklinde de tanımlanabilen jinekomasti; erkeğin fiziksel görüntüsünde oluşturmuş olduğu deformasyon dolayısı ile özellikle ruhsal sorunlara neden olabildiği gibi sağlıkla ilgili farklı sorunların da belirtisi olabiliyor. 


Erkeklerde hayat kalitesini etkilediği ve ciddi ruhsal sorunlarda yol açabildiği bilinen meme büyümesi kullanılan ilaçlar ve hormonal değişikliklere bağlı olarak gelişebiliyor. Jinekomastinin en sık görülen nedeni ergenlik döneminde yaşanan hormon değişiklikleri olmakla birlikte; şişmanlık, yaşlılık, uzun süreli alkol-amfetamin kullanımı, bazı ilaçlar, steroid kullanımı, bazı genetik hastalıklar ile kronik karaciğer ve tiroid hastalıklarının da jinekomastiye neden olabildiği biliniyor. 


Jinekomastinin; lipomatöz, glanduler ve mixt olmak üzere üç çeşidi bulunuyor. Ayrıca jinekomasti çeşitleri fizyolojik ve patolojik olarak iki farklı grup altında da sınıflandırılabiliyor. Jinekomasti olgularının çoğu fizyolojik jinekomasti grubunda yer almakta olup altta yatan herhangi bir patoloji bulunmuyor. Bu gruptaki jinekomastiler bebeklik, ergenlik ve yaşlılık olmak üzere üç farklı dönemde görülebiliyor. Patolojik jinekomastiler arasında; genetik, onkolojik, metabolik, endokrin nedenlere bağlı bulunan ya da ilaç ile tetiklenen olgular bulunuyor. 


Jinekomasti Belirtileri ve Tanısı

Jinekomasti İstanbul dışında ülkemizde ve dünyanın tüm ülkelerinde karşılaşılan bir sorun olup genellikle ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. İlk başlarda memede geçici bir duyarlılık hissi ve kızlardaki yumru safhası benzeri bir göğüs büyümesi ile kendini belli etmeye başlıyor. Hastanın kendisi ya da ebeveynleri tarafından çoğunlukla rastlantısal olarak fark ediliyor. Memede ortaya çıkan şişlik çoğunlukla asemptomatik olup kimi durumlarda dokunma sonucunda ya da dokunma olmadan ağrı ve hassasiyet ortaya çıkabiliyor. 


Jinekomasti tanısı koyulması aşamasında en önemli muayene yöntemi parpasyonla meme dokusundaki diskin hissedilmesi olarak kabul ediliyor. Diskin alpe edildiği durumlar gerçek jinekomasti olarak değerlendirilirken ele gelmediği durumlar memedeki yağ dokusunun arttığı lipomasti olarak yorumlanıyor ve buna uygun bir tedavi yöntemi belirleniyor. 


Jinekomasti çok farklı nedenlerden dolayı oluşabildiği için tanı koyma aşamasında detaylı bir çalışmaya ihtiyaç duyulabiliyor. Jinekomasti sorunu ile başvuruda bulunan ergenlik dönemindeki erkeklerde; öykü ve fiziki muayene ayırıcı tanının yapılabilmesi açısından son derece önemli bir rol oynuyor. Ergenlik döneminde bulunan erkek çocuklarında çoğunlukla altta yatan ilaç kullanım öyküsü ya da hormonal bozukluk olmadan meydana çıkan meme büyümesinin nedeni tam olarak açıklanamayabiliyor. Jinekomastisi olan hastaların çoğuna öykü ve fiziki muayene ile tanı koyulabiliyor. Çok nadir de olsa bazı durumlarda ileri tetkiklere ihtiyaç duyulabiliyor. 


Yüz Germe Operasyonu İle Zamanı Lehinize Çevirebilirsiniz

Yüz germe İstanbul ve çevresinde en çok talep gören estetik operasyonlardan olup temelde yüz germe ameliyatları yaşlanmayı durdurmuyor, yalnızca kişinin yüz görüntüsünde gençleşme sağlıyor. Hastanın doğal ve genç bir yüze sahip olmasının amaçlandığı yüz germe operasyonlarında yüz bölgesinde, ilerleyen yaşa ve diğer nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan yaşlılık belirtileri ortadan kaldırılmış oluyor. 


Yüz germe operasyonlarındaki başarısı ile dikkat çeken Op. Dr. Evren İşçi Kliniği’nde görev alan uzman ekip, öncelikle hasta ile detaylı bir görüşme yapıyor. Hastanın yüz bölgesi ile ilgili şikayetlerinin neler olduğu ve operasyondan beklentisi öğreniliyor. Muayene sonrasında hastanın uygun bulunması durumunda operasyon planlaması yapılıyor. Yüz germe operasyonu için hastanın genel sağlık durumunun iyi olmasına, operasyona psikolojik açıdan da hazır olmasına ve operasyon sonuçları ile ilgili beklentilerinin gerçekçi olmasına özen gösterilmesi gerekiyor. Hastanın eğer varsa alkol, sigara ya da zararlı madde alışkanlıklarının yanı sıra karaciğer, hipertansiyon ve karaciğer hastalıkları ile ilgili bilgiler titizlikle değerlendiriliyor. Yüz germe ameliyatı planlaması; hastanın yüzündeki ve boynundaki deformasyonun şiddeti, cildinin dokusu, kemik yapısı, sarkma derecesi, yağlanma miktarı ve yaygınlığı göz önünde bulundurularak yapılıyor. Yüz germe operasyonu esnasında gerekli görüldüğü durumlarda göz kapağı estetiği de yapılabiliyor. Ayrıca; alın germe ve yağ enjeksiyonu gibi işlemler de operasyona eklenebiliyor. Ameliyattan en az bir hafta önce hastanın aspirin ve E vitamini gibi kan sulandırıcı ilaçları kesmesi gerekiyor. Yine operasyondan bir hafta önce bitkisel çaylar içilmemesi ve son 48 saat içerisinde alkol alınmaması öneriliyor. 


Operasyondan sonraki iyileşme sürecinde gerilen yüzün fazla harekete maruz bırakılmaması ve kişinin yüzünü fiziksel faktörlerden koruması mutlaka dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor. Yüz germe operasyonlarının kalıcılık süresi yaklaşık 10 yıl olmakla birlikte kişinin sosyal yaşamına ve çevresel faktörlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu süre içerisinde kişi mezoterapi ve botoks gibi ameliyatı destekleyecek özellikte medikal estetik işlemler yaptırdığı takdirde tüm germe ameliyatının kalıcılık süresinin uzaması söz konusu olabiliyor.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@