İzmir'de Sağlık Çalışanlarından Acı Tespit

İZMİR'de, Alsancak Devlet Hastanesi'nde görevli bir grup sağlık çalışanı, haklarını alamadıkları gerekçesiyle basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant, "Sağlık Bakanlığı acımasız bir performans sistemini dayatmaya devam ediyor. 'Hastaya bak ama nasıl bakarsan bak, 3 dakikada bak. Muayene olmuş gibi mutlu olsun.' Açık söyleyelim bu sistemde hastaya ve insanlık değerlerine saygı yok. Hastalar kaliteli bir hizmet alamıyor" diye konuştu.

Sağlık 02.12.2015, 14:26
İzmir'de Sağlık Çalışanlarından Acı Tespit

(DHA)- İZMİR'de, Alsancak Devlet Hastanesi'nde görevli bir grup sağlık çalışanı, haklarını alamadıkları gerekçesiyle basın açıklaması yaptı. Grup adına konuşan İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant, "Sağlık Bakanlığı acımasız bir performans sistemini dayatmaya devam ediyor. 'Hastaya bak ama nasıl bakarsan bak, 3 dakikada bak. Muayene olmuş gibi mutlu olsun.' Açık söyleyelim bu sistemde hastaya ve insanlık değerlerine saygı yok. Hastalar kaliteli bir hizmet alamıyor" diye konuştu.

Alsancak Devlet Hastanesi'nde görevli sağlık çalışanları, çalışma koşullarına dikkat çekmek için bugün ameliyatlara girmeyip randevulu olanlar dışında hastaları muayene etmeme kararı aldı. Taleplerini dile getirmek için hastane bahçesinde basın açıklaması yapan sağlık çalışanları adına konuşan İzmir Tabip Odası Genel Sekreteri Mete Güzelant, acı bir tespitte bulundu. Hastalarla yeteri kadar ilgilenemediklerini bu nedenle kaliteli hizmet veremediklerini belirten Güzelant, şunları söyledi:


"Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2015 yılının ilk 6 ayında bakanlığa bağlı 2 ve 3'üncü basamak hastanelerde 150 milyon poliklinik yapılmış ve 5 milyona yakın ameliyat gerçekleştirilmiştir. Bu yılda 300 milyon polikliniğe ve 10 milyon ameliyata denk gelir. Bu işlemleri asistan doktorların da aralarında bulunduğu toplam 45 bin doktor yapmıştır. Toplumumuz sağlıksızdır, sağlık bütçesi anormal boyutlara ulaşmıştır. Sistem şudur; 'Çok hasta bak, çok ameliyat yap, hastane kazansın sana ona göre ücret verelim.' Sağlık Bakanlığı acımasız bir performans sistemini dayatmaya devam ediyor. 'Hastaya bak ama nasıl bakarsan bak, 3 dakikada bak. Muayene olmuş gibi mutlu olsun.' Açık söyleyelim bu sistemde hastaya ve insanlık değerlerine saygı yok. Hastalar kaliteli bir hizmet alamıyor. Bıktık, yorulduk, tükendik. Hep bizden özveri isteniyor, ancak aldığımız ücretler günden güne azalıyor. 35- 40 yıllık bir doktorun maaşı 2 bin 500 TL, emekli maaşı 2 bin TL. Hastalarımıza, performans baskısı altında olmaksızın, iyi bir ortamda, yeterli zaman ayırarak hak ettikleri nitelikli sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Bu hizmeti verirken, emeğimize, eğitimimize ve çabamıza uygun, emekliliğe yansıyan adil ve güvenceli ücret istiyoruz. Bugün aslında olması gerekeni yapıyor hastalarımıza 2-3 dakika değil 10 dakika ayırıyoruz. Randevuluların dışındakilere bakmıyoruz, ameliyatları bir günlük süreyle erteledik."

Açıklamanın ardından sağlık çalışanları alkışlarla seslerini duyurmaya çalıştı.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@