İlik Nakli Olacak Furkan'ın Yüzü Gülüyor

AYDIN'ın Nazilli İlçesi'nde ilik nakli bekleyen ve ailesinin başta ilik bankasına yatırılacak para için destek istediği Akdeniz anemisi olarak da bilinen 'talasemi' hastası 8 yaşındaki Furkan Demirtaş'a yardım yağıyor.

Sağlık 15.09.2015, 23:40
İlik Nakli Olacak Furkan'ın Yüzü Gülüyor
Murat GÜRKAN/NAZİLLİ(Aydın), (DHA)- AYDIN'ın Nazilli İlçesi'nde ilik nakli bekleyen ve ailesinin başta ilik bankasına yatırılacak para için destek istediği Akdeniz anemisi olarak da bilinen 'talasemi' hastası 8 yaşındaki Furkan Demirtaş'a yardım yağıyor. DHA'nın haberi ardından çok sayıda kişinin destek olduğu ailenin reisi Cafer Demirtaş'a ulaşan MHP'li Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, tedavi boyunca ailenin tüm masrafların karşılanacağı sözünü verdi.

Nazilli'de 20 yıl önce evlenen, 3 çocuklu 42 yaşındaki Cafer Demirtaş ve 37 yaşındaki Arzu Demirtaş çiftinin en küçük çocuğu ilkokul 3'üncü sınıf öğrencisi Furkan Demirtaş, 2.5 yaşında rahatsızlandı. Hastaneye götürülen Furkan'a, yapılan testler sonucunda Akdeniz anemisi teşhisi konuldu. Kan değerleri düştüğünde halsizleşen ve kıpırdayacak hali kalmayan Furkan Demirtaş'a, Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde 20 günde bir kan verilmeye başlandı. Ancak, küçük Furkan'ın iç organları, kandaki fazla demir oranından dolayı zarar görmeye başladı. Furkan'ın tamamen sağlığına kavuşması ve hayata dönmesi için tek çarenin ilik nakli yapılması olduğunu öğrenen aile, önce 17 ve 18 yaşlarındaki kızları Aynur ve İlknur'dan örnek aldırdı. Ancak, ilik uyum sağlamayınca, akraba taraması yapıldı. Bundan da sonuç alamayan aile, bu kez Furkan'a ilik donörü olması için çocuk yapmaya karar verdi. 5 yıllık çabalardan da sonuç çıkmayınca, uluslararası ilik bankasına müracaat edildi. Umutsuzca bekleyen Demirtaş ailesinin yüzü geçen ay Kanada'dan gelen telefonla gülmeye başladı. 27 yaşındaki gönüllü Kanadalının iliği, yüzde 90 uyum sağlayınca görüşmeler başladı. Antalya Medical Park Hastanesi'nde Ekim ayında yapılacak ilik nakli için Sağlık Bakanlığı, hastane masraflarını karşılayacağını açıkladı. Ancak aile, uluslararası ilik bankasına devlet tarafından karşılanmadığını belirttiği 2 bin Euro yüzünden kara kara düşünmeye başladı.

DHA'nın haberi sonrası Furkan için duyarlı vatandaşlar harekete geçti. Yardım için aileye ulaşanlar, küçük çocuğun yüzünü güldürdü. Ameliyat sonrası tedavinin tamamlanması için Antalya'ya taşınmak zorunda kalacak ailenin bu süreçte oturacağı evin mobilyaları da dahil olmak üzere çocukların okul masraflarını üstlenenler de oldu.

TÜM MASRAFLAR KARŞILANACAK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile televizyon yapımcısı Gazeteci Tayfun Talipoğlu'nun da yakından ilgilediği Furkan'a; MHP'li Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık'tan da destek geldi. Başkan Alıcık, baba Cafer Demirtaş ile makamında görüştü. Her konuda yardım ve destek sözü veren Başkan Alıcık, şöyle dedi:

"Furkan'ın haberini gazetelerden okudum ve çok üzüldüm. Önce İnsan olarak sonra da sosyal belediyecilik anlayışıyla aileye yardım etmek bizim vazifemizdir. Devletimiz gerçekten de büyük bir devlet. Furkan'ın ameliyat dahil tüm masraflarını karşılıyor. Biz de ailenin Antalya'da kalacağı süre içindeki tüm masraflarını karşılayacağız."

AİLE ÇOK MUTLU

Furkan'a yardım için adeta herkesin sıraya girdiğini belirten baba Demirtaş, "Telefonum susmaz oldu. Her yerden arayıp yardım etmek istediklerini söylüyorlar. Umutlarımız daha da arttı. Mutluluktan ne söyleyeceğimi bilemiyorum. Yardım eden herkese teşekkür ediyorum. Allah razı olsun" dedi

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@