İlçe'de görev yapan kardiyolog Hüseyin Altuğ Çakmak'a ABD'den 2 ödül

BURSA, () - BURSA’nın Mustafakemalpaşa İlçesi Devlet Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Altuğ Çakmak, kalp kapakçığı kireçlenmesi ile ilgili yaptığı çalışmasıyla ABD’den iki ödülle döndü. Türk...

Sağlık 14.04.2016, 14:02
İlçe'de görev yapan kardiyolog Hüseyin Altuğ Çakmak'a ABD'den 2 ödül
BURSA’nın Mustafakemalpaşa İlçesi Devlet Hastanesi’nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hüseyin Altuğ Çakmak, kalp kapakçığı kireçlenmesi ile ilgili yaptığı çalışmasıyla ABD’den iki ödülle döndü.

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından geçen yıl, 'Türkiye’nin en iyi ikinci genç kardiyologu' seçilen Hüseyin Altuğ Çakmak, Nisan ayında ABD'nin Chicago kentinde düzenlenen ve dünyanın kardiyoloji alanındaki en prestijli kongresi olan 'American College of Cardiology' (ACC 2016) Kongresi'nde, 'Kalsifik aort darlığı' olarak da adlandırılan aort kapağı kireçlenmesine bağlı darlık konusunda yaptığı çalışmayla Türkiye’den giden tüm bildiriler içerisinde birinci, Ortadoğu’dan giden tüm bildiriler içerisinde ise ikinci oldu.

Ödüllerini ACC Ortadoğu Sempozyum Kurucusu Prof.Dr. Douglas P. Zipes ve Türk Kardiyoloji Derneği Başkanı Prof.Dr. Lale Tokgözoğlu’ndan alan Çakmak ödül alan araştırmasında, vücutta yüksek basınçlı kanın sol kalpten pompalanması sonrası içerisinden geçtiği aort kapakta kireçlenmeye bağlı darlığı olan hastalarda yeni bir protein olan ve vasküler adezyon protein-1 (VAP-1) diye adlandırılan proteinin hastalık varlığı ve şiddeti ile olan ilişkisi incelendiğini söyledi. Dr.Çakmak, şöyle dedi:

"Çalışmada hastalar kapak kireçlenmesine bağlı darlık şiddetine göre 3 grupta toplandı. Hafif, orta ve şiddetli kapak darlığı olan hastalarda yeni bulunmuş VAP-1 proteinin kandaki seviyelerine bakarak hastalığın varlığı ve şiddeti ile olan ilişkisi araştırıldı. Çalışmamızın sonunda protein düzeyi kapak darlığı olanlarda artmış bulunurken hastalık şiddeti ile anlamlı doğru orantılı ilişki gösterilmiştir. Ayrıca bunun bir öncü çalışma olup; hastalarımızın ölüm dahil kötü sonlanım noktalarını her yıl düzenli takip ederek bu proteinin 3 yıllık kısa, 5 yıllık uzun dönem sonuçlarına bakarak acaba klinik pratikte ucuz, kolay ulaşabilen ve ölçülebilen bir biyobelirteç olarak kullanılabilirliğini çalışmanın devamında araştıracağız. Ön sonuçlarımız çok anlamlı çıktı. Bu yüzdende hem proteinimizin yeni olması hem de sonuçlarımızın anlamlı ilişkili olmasına bağlı olarak bildirimiz en değerli bildiri ödülleri arasında yer aldığını."

Çalışmanın iki merkezli bir çalışma olduğunu ve İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte tamamlandığını kaydeden Dr. Çakmak, aynı zamanda bilimsel değeri yüksek bir dergide de makalenin yayınladığını kaydetti. Dr. Çakmak, “Kireçlenmeye bağlı aort kapak darlığı olan bu hastalıkta tanı konur konmaz bakılan bu yeni proteinin hastalık şiddeti ile olan önemli ilişkisi ortaya konmuş ve çalışmanın devamında uzun dönemde ölüm dahil kötü kardiyovasküler olayları öngördürmesi açısından bu proteinin potansiyel biyobelirteç değeri incelenmeye başlandı. Uzun dönem sonuçları ise ayrı bir çalışma olarak sunulacak” dedi. 

Dr.Çakmak, bu tür yenilikçi çalışmaları yapmaya devam edeceklerini ve kendisine her konuda destek olan Türk Kardiyoloji Derneği Yönetim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’na teşekkürlerini bir borç bildiğini söyledi.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof.Dr. Rüstem Aşkın da, Dr. Çakmak’ın Ortadoğu ve ülkemizde öncü bir bildiri ile ödül almasının her araştırma, her çalışma her bilimsel etkinlik için olağan üstü imkanlar gerekmediğini gösterdiğini bildirerek, "Arkadaşlarımız bir ilçe hastanesinde bile dünya çapında araştırmalara, çalışmalara imza atabiliyorlar. Bu başarı bizim için gurur kaynağıdır. İnşallah ona yardımcı olacak yolunu açacak her türlü etkinliğinde onun yanındayız destekçisiyiz" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@