İki çift kol nakilli ilk kez buluştu

TÜRKİYE'nin ilk çift kol nakillisi Cihan Topal ile son çift kol nakillisi Mustafa Sağır ilk defa bir araya geldi.

Sağlık 18.08.2016, 11:05 18.08.2016, 13:03
İki çift kol nakilli ilk kez buluştu
TÜRKİYE'nin ilk çift kol nakillisi Cihan Topal ile son çift kol nakillisi Mustafa Sağır ilk defa bir araya geldi.

Muğla'da motosikleti ile geçirdiği kazadan sonra beyin ölümü gerçekleşen 23 yaşındaki Fatih Demirel'in kolları 26 Eylül 2010'da Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi'nde yapılan operasyonla 35 yaşındaki Cihan Topal'a nakledildi. Bu operasyon, Türkiye'nin ilk çift kol nakli olarak tıp tarihine geçti. Motosiklet kazasında yaşamını yitiren 23 yaşındaki Emin Konar'ın kolları da, geçen 2 Şubat'ta yine AÜ Hastanesi'nde 31 yaşındaki Mustafa Sağır'a nakledildi.

Türkiye'nin ilk çift kol nakillisi Cihan Topal, Türkiye'nin 4'üncü çift kol nakillisi Mustafa Sağır, ilk kez biraraya geldi. Hastanede yapılan görüşmede Topal, tecrübelerini Sağır'la paylaştı.

Yaşadığı Aydın'dan Antalya'ya gelip Sağır'ı ziyaret eden Topal, "Tecrübelerimi paylaştım. Kollarının durumunu görünce çok sevindim. Uzun bir tedavi süreci yaşayacak, şu anda da fizik tedavi süreci devam ediyor. Fizik tedavisi onun her geçen gün daha da iyileşmesini sağlayacak. Bir yılın sonunda da kullanmaya başlayacak. Şu an 6 ayı geçti. Artık o eller kendi elleri oldu" dedi.

TECRÜBESİNİ PAYLAŞTI

Çift kol nakli olduğunda danışabileceği, fikir alabileceği kimsenin olmadığını anlatan Topal, nakil öncesinde ve sonrasında Mustafa Sağır'la sık sık telefonla görüştüğünü, neler yapması gerektiğini anlattığını söyledi. Tedavi sürecinde önemli olanın doktor ve fizyoterapistlerin uyarılarını dikkate alıp aynen uygulamak olduğuna değinen Cihan Topal, organ bağışının da önemine işaret etti.

UZUN KOLLU EŞOFMAN

Türkiye'de yaklaşık 300 hastanın kol ve bacak nakli için beklediğinen değinen Topal, şöyle dedi:
"Bugün ben çocuğumun elinden tutabiliyorsam, Mustafa uzun kollu eşofmanını giyebiliyorsa, tüm bunları organ bağışı sayesinde yaşıyoruz. Bu sayede ihtiyaçlarımı kendim karşılayabiliyorum. Mustafa da kısa süre sonra ihtiyaçlarını karşılayacak duruma gelecek. Herkesi organ bağışına davet ediyoruz. Bizler mutlu olduk, organ bekleyen diğer hastaların da mutlu olmalarını istiyoruz."

TELEFONLA KONUŞMUŞTU

Topal'a teşekkür eden Sağır, "6 yıl önce çift kol nakli olan Cihan Topal ile nakilden önce de telefonla konuşarak görüş alışverişinde bulunuyorduk. Nakilden sonra da ilk telefon görüşmesinde, yaşadığı tecrübelerini benimle paylaşmıştı. Bugün de ilk kez biraraya geldik. Bana hep destek oldu. Ben de kolllarımı bir yıl sonra Cihan Topal gibi kullanabileceğim" diye konuştu.

Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibine teşekkür eden Mustafa Sağır, “Tüm bu yaşadığımız güzellikler Ömer hocamız sayesindedir. Organ bağışına vesile olanlara da teşekkür ediyorum" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@