İbn-i Sina’nın Gizemli İlacı Koronavirüs İçin Umut Oldu! Covid-19 İlaç Çalışmaları Başladı

Yabani Çiğdem kullanılarak elde edilen kolşisin’in koronavirüs’ün organlara yaptığı saldırıyı önlediği belirlendi. Dünyanın farklı hastanelerinde yoğun bakımda yatan koronavirüs hastalarında etkili oldu.

İbn-i Sina’nın Gizemli İlacı Koronavirüs İçin Umut Oldu! Covid-19 İlaç Çalışmaları Başladı

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsünde görevli Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Gültekin ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Küçükateş yaptıkları bir araştırma ile çarpıcı gerçeği ortaya koydular. Uzmanlar, İbn-i Sina’nın sihirli ilacı olarak adından söz edilen kolşisin üzerinde bilimsel bir araştırma gerekleştirdiler. Sonunda ise yabani çiğdemden elde edilen bu maddenin koronavirüs’ün organlara yaptığı saldırıyı durdurduğunu belirlediler.

Etkisi Ölçüldü!

Türk doktorlar, kolşisini ilk kez kalp hastalıkları üzerinde kullanarak, etkisini ölçtüler. Hastalarda aldıkları olumlu sonuçların ardından 2014 senesinde Pakistan’da kolşisin hakkında bilgileri bir dergide yayınladılar. Salgının gündeme gelmesi ardından ise pek çok yoğun bakım hastası üzerinde deneme yaparak, başarılı sonuçlar elde ettiler.

Kolşisin maddesinin, koronavirüste enfeksiyonu önleyici ve iltihap çözücü olarak kullanılabileceğini belirten doktorlar, herhangi bir yan etkinin de görülmediğini vurguluyorlar. Nazmi Gültekin ise ‘’ Bu sihirli ilaç, geçen yıl Mart ve Nisan aylarında COVID vakalarının en yoğun olduğu dönemde, ölüm sayılarının arttığı İtalya, İspanya ve Rusya’da yoğun bakımlarda kullanıldı. Ayakta tedavi kapsamında da uygulandı. İlaç ile yoğun bakımda kayda geçen ölüm oranlarının azaldığı görüldü. İlaç COVID-19 vakalarında sitokin fırtınasını alçaltıyor. Çoğu vakada ise tamamen durmasını sağlıyor. ‘’ dedi.

10 Senelik Bir Çalışma

Kolşisin üzerinde aslında senelerdir çalıştıklarını ve sonunda başarılı sonuçları aldıklarını belirten Emine Küçükateş, ‘’ Virüs kalp kasını tutuğunda onu çalışamaz bir hale getiriyor. Kalbin çalışma kapasitesi düşüyor. Tedavi edilmemesi halinde ise ölüm ile sonuçlanıyor. Ancak kolşisin virüsler ile savaşarak kalp kaslarını eski hallerine kavuşturuyor. Hocamız ile birlikte uzun süredir hastaların üzerinde bunu deneyerek, 10 sene sonunda olumlu sonuçları aldık. Son 1 aylık süre içinde ise %50’ye kadar kalbin çalışma kapasitesini yükselttiği kanıtladık.’’ dedi. Uzmanlar kolşisin ilacının ise hastalarda genel olarak kullanılmasını talep ediyorlar.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@