İbn-i Sina'nın Sihirli İlacı Kolşisin Koronavirüs Tedavisinde Umut Oldu!

İbn-i Sina'nın sihirli ilacı olarak tanınan kolşisin hakkında çok önemli bir gelişme yaşandı. Uluslararası bilimsel yayınlara göre koronavirüsün organlara saldırısının kolşisin kullanılarak durdurulabildiği tespit edildi.

İbn-i Sina'nın Sihirli İlacı Kolşisin Koronavirüs Tedavisinde Umut Oldu!

Tıp dünyasında çok önemli bir gelişme yaşandı. Tüm dünyada bilim adamları koronavirüse çare ararken İbn-i Sina'nın sihirli ilacı olarak bilinen Kolşisin'in vücutta koronavirüsün organlara saldırısını durdurduğu bilimsel olarak tespit edildi.

İBN-İ SİNA'NIN SİHİRLİ İLACI KORONAVİRÜSE UMUT OLDU!

İbn-i Sina dünya tıp tarihinde iz bırakan büyük alimler arasında gösterilirken bir defa daha önemi ortaya çıktı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Enstitüsü'nden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nazmi Gültekin ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emine Küçükateş yeni bir çalışma başlattılar. Bu çalışmaya göre İbn-i Sina'nın sihirli ilacı olarak tanınan ve yabani çiğdemden elde edilen Kolşisin üzerinde araştırma yapılıyor. Kolşisin acı çiğdemin içerisinde bulunan ve tamamen bitkisel kaynaklı bir ilaç olarak literatürde geçiyor.

Kolşisin'e dair tarihi geçmişini araştıran bilim adamları bu ilacın aslında ilk defa milattan önce 1550 yıllarında yazıldığı tahmin edilen Mısır papirüsüne göre romatizma ve şişlik tedavisinde kullanıldığı tespit edildi. Kolşisin aynı zamanda tıp alimi İbn-i Sina'nın da sıklıkla kullandığı sihirli ilaç olarak biliniyor.

TÜRKİYE'DE KALP HASTALARINDA KULLANILDI

Kolsişin üzerinde araştırma yapan Nazmi Gültekin ve Emine Küçükateş bu ilacı ilk önce kalp hastalarında kullandılar. Kalp kası mikroorganizmalar tarafından tutulan ve bu kasları zayıflatarak yetmezlik meydana getiren hastalarda Kolsişin başarılı sonuçlar verdi. Ayrıca bu çalışma daha önce Pakistan'da yayınlanan Uluslararası bir tıp dergisinde de yer aldı.

Koronavirüs salgını dünyada etkili olmaya başlayınca Kolşisin'e yönelen ilgi de arttı. Kolşisin'in koronavirüs tedavisinde etkili olabileceğine dair görüşmeler ortaya çıkmaya başlayınca bu konudaki bilimsel çalışmaların sayısı yükseldi. Pakistan'ın ardından İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde bu yönde bir çalışma gerçekleştirildi.

ÖLÜM ORANLARINI DÜŞÜRDÜ!

Kolşisin'in koronavirüs ile mücadelede enfeksiyon önleyici ve iltihap çözücü bir vazife üstlenebileceğini söyleyen Prof. Dr. Nazmi Gültekin, “Koronavirüs sürecinde Kolşisin ölüm oranlarının çok yüksek olduğu İtalya, İspanya ve Rusya'da yoğun bakımlar ile ayakta tedavide kullanıldı. Şu anda elde ettiğimiz bilgilere göre bu ilaç ölüm oranlarını azaltmaktadır. Vicutta savunma sistemi zayıflayınca virüsler daha etkili oluyorlar. Kolşisin stokin fırtınasını azaltarak virüsleri durduruyor.” dedi.

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@