HER GÖĞÜS AĞRISI KALP KRİZİ MİDİR

PANDEMİ koşullarından dolayı hastaneye başvurmaktan çekinen hastaların giderek arttığını belirten Dr Emre Ertürk “Öncelikle kalp krizi belirtilerinden şüpheleniyorsanız, hemen 112’yi arayın ve ambulans isteyin!Kalp krizinde her dakikanın önemi var. “ dedi

Sağlık 27.11.2020, 11:34
HER GÖĞÜS AĞRISI KALP KRİZİ MİDİR

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk kalp kriziyle ilgili önemli bilgiler verdi. PANDEMİ koşullarından dolayı hastaneye başvurmaktan çekinen hastaların giderek arttığını belirten Dr Emre Ertürk “Öncelikle kalp krizi belirtilerinden şüpheleniyorsanız, hemen 112’yi arayın ve ambulans isteyin!Kalp krizinde her dakikanın önemi var. “ dedi

KALP KRİZİ BELİRTİLERİNİ SIRALADI;

 • Göğüs ağrısı :Göğsünüzün merkezinde basınç, gerginlik veya sıkışma hissi.
 • Vücudun diğer bölgelerinde ağrı:Ağrı göğsünüzden kollarınıza gidiyormuş gibi hissedilebilirsiniz (genellikle sol kol etkilenir, ancak her iki kolu da etkileyebilir), çene, boyun, sırt ve karın (karın)
 • Baş dönmesi
 • Terlemek
 • Nefes darlığı
 • Hasta hissetme (bulantı) veya hasta olma (kusma)
 • Kaygı duygusu (panik atak geçirmeye benzer)
 • Öksürme veya hırıltı

“Göğüs ağrısı genellikle şiddetli olmasına rağmen, bazı insanlar hazımsızlığa benzer şekilde sadece hafif ağrı yaşayabilir . Bazı insanlarda; özellikle kadınlarda, yaşlılarda ve diyabetli kişilerde göğüs ağrısı olmayabilir.” Dedi

“Kalp krizi geçirip geçirmediğinizi belirlemeye yardımcı olan genel semptom paternidir.”

AMBULANS BEKLERKEN NE YAPMALIYIZ?

 • Kalp krizi geçirdiyseniz, kalbinizi gereksiz yorulmayı önlemek için ambulans beklerken dinlenmeniz önemlidir.
 • Aspirin varsa ve alerjiniz yoksa, ambulansı beklerken yavaşça çiğneyebilirsiniz .
 • Aspirin kanınızı inceltmeye ve kalbinize giden kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur.

KALP DURMASI

Bazı durumlarda, ventriküler aritmi adı verilen bir komplikasyon kalbin atmasını durdurabilir. Bu ani kalp durması olarak bilinir.

Bir kişinin kardiyak arrest geçirdiğini gösteren belirti ve semptomlar şunlardır:

 • Nefes almıyor gibi görünüyor
 • Hareket etmiyor
 • Dokunulmak veya konuşulmak gibi herhangi bir uyarmaya cevap vermiyorsa.

Birinin kardiyak arrest geçirdiğini düşünüyorsanız ve otomatik bir harici defibrilatörle müdahale edilemiyorsa, kalbi yeniden çalıştırmaya yardımcı olabileceğinden göğüs kompresyonları gerçekleştirmelisiniz.(DİKKAT İLK YARDIM EĞİTİMİ ALMAYAN BİRİNİN BU İŞLEMİ YAPMASI YARARDAN ÇOK ZARAR VEREBİLİR)

ANJİNA VE KALP KRİZİ

Anjina (ağrı demek) , kalbe oksijen açısından zengin kan verilmesinin kısıtlanmasının neden olduğu bir sendromdur (altta yatan bir sağlık durumunun neden olduğu semptomların bir koleksiyonu).

Anjina hastaları kalp krizine benzer semptomlar yaşayabilir, ancak genellikle egzersiz sırasında olurl ve birkaç dakika içinde geçer.

Bununla birlikte, bazen, anjina olan insanlar kalp krizi geçirebilir. Anjina semptomları ile kalp krizi semptomları arasındaki farkı AYIRTETMEK önemlidir. Bunu yapmanın en iyi yolu, anjina semptomlarının ilaçla kontrol edilebildiğini hatırlamaktır, ancak kalp krizi belirtileri kontrol edilemez.

Anjina varsa, 5 dakika içinde semptomlarınızı iyileştiren ilaç (gliseril trinitrat) reçete edilmiş olabilir. İlk doz işe yaramazsa, 5 dakika sonra ikinci bir doz ve 5 dakika daha sonra üçüncü bir doz alınabilir.

Ağrı devam ederse, 15 dakika boyunca 3 doz gliseril trinitrat almasına rağmen, 112 'u arayın ve ambulans isteyin.

YA KALP KRİZİ DEĞİLSE? NASIL AYIRTEDECEĞİZ?

Göğsünüzün merkezinde yani ortasında veya kollarınızda, sırtınızda, çenenizde, boynunuzda ya da üst karnınızda yeni veya açıklanamayan bir ağrı, basınç veya rahatsızlık hissederseniz - en azından nefes darlığı, soğuk ter, bulantı, yorgunluk veya baş dönmesi (112'i arayın)

Bu belirtiler kalp krizi veya miyokard enfarktüsüne işaret edebilir. Kalp kasını kurtarmak için acil tedavi şarttır.Ancak göğüs ağrıları ve ağrı saplanması genellikle farklı bir şeydir.

Aşağıdaki belirtiler kalp krizi geçirme olasılığının düşük olduğunu belirtiyor:

 • Genellikle yıldırım veya elektrik çarpması ile karakterize olan anlık göğüs rahatsızlığı. Kalp rahatsızlığı veya ağrı, tipik olarak birkaç dakika boyunca, belirsizdir. Anlık göğüs rahatsızlığının kas-iskelet sistemi yaralanması veya iltihaplanması veya sinir ağrısından kaynaklanması daha olasıdır (örn. Kırık bir kaburga, göğüs duvarında çekilmiş bir kas veya göğsü içeren zona).
 • Solunumdaki pozisyon değişiklikleri ile kötüleşen göğüs rahatsızlığını belirleyin. Kalp ağrısı genellikle dağınık veya yayılır. Göğüs genişlemesi (örneğin solunum) ile kötüleşen kesin rahatsızlığın akciğerlerle ilgili olması daha olasıdır.
 • Egzersiz ile iyileşen göğüs rahatsızlığı. Kalp ile ilgili ağrı genellikle egzersizle kötüleşir. Hareketle düzelen keskin göğüs ağrısının başka nedenleri (örn. Asit reflü) olması daha olasıdır.
 • Kalp krizi veya anjina semptomlarının kişiden kişiye değişebilir. Bazı insanlar hiçbir belirti yaşamazlar. Bazıları göğüs ağrısını hisseder sadece. Kimileri ise sadece kol, boğaz veya çene rahatsızlığını hissedebilir.

Ancak rahatsızlık, tipik olarak beş dakika veya daha fazla süren (yarım saate kadar veya nadiren iki saate kadar) sürmez.

Göğüs rahatsızlığı geçiyor ama şiddetli ise, doktorunuzu görmek için randevu alın. Ancak kriz geçirip geçirmediğinize emin olamıyorsanız tedbirli olmakta fayda var hemen en yakın acil servise gidin.

Dr Emre Ertürk

Kardiyolog

www.emreerturk.com.tr

0216 565 40 65

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@