Her 5 Kişiden 1'i Koah Hastası

ANKARA (ANKA) -Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı...

Sağlık 17.11.2015, 16:55
Her 5 Kişiden 1'i Koah Hastası

ANKARA (ANKA) -Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu, Türkiye’de 40 yaş üzeri her 5 kişiden 1’inin KOAH hastası olduğunu ifade etti.

Hasta ve hasta yakınlarının yaşam kalitesini olumsuz etkileyen KOAH’ın, uygun tedavi ile kontrol altına alınabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Çuhadaroğlu hastaların sigarayı bırakarak, düzenli egzersiz yaparak, doğru beslenerek, nefes egzersizleri yaparak ve doktorlarına sürekli danışarak yaşamlarını kolaylaştırabileceklerini belirtti.

Dünya KOAH Günü kapsamında halk arasında KOAH olarak bilinen Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı’na dikkat çekmek amacıyla İstanbul’da düzenlenen bir toplantıda, Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Çağlar Çuhadaroğlu KOAH’ın dünyada yaklaşık 210 milyon insanı etkilediğini belirtti.

-“KOAH ÖNLENEBİLİR VE TEDAVİ EDİLEBİLİR”-

Türkiye’de 40 yaş üzeri her 5 kişiden 1’inin KOAH hastası olduğuna dikkat çeken Çuhadaroğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Türkiye’de, her 10 KOAH hastasının 8’inde nefes darlığı görülmektedir. Nefes darlığı, KOAH hastalarının ve hasta yakınlarının yaşam kalitelerini olumsuz yönde etkiler. Nefes darlığı, hastalığın erken dönemlerinde merdiven çıkmak, ağır işler yapmak, ev işi yapmak gibi daha ağır güç gerektiren durumlarda ortaya çıkarken, hastalık ilerledikçe yürümek, evin içinde hareket etmek, basit işler yapmak gibi hafif güç gerektiren durumlarda, hatta otururken, istirahat ederken bile görülebilir.

Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen, hastalığın yeterince iyi bilinmemesi, ilk evrede hastalığın sessiz seyretmesi ve belirtilerin önemsenmemesi erken tanı konmasını engellemektedir. Bunun sonucu olarak hastalık; hasta, hasta yakını ve toplum için daha ciddi boyutlara ulaşmakta, hasta ve hasta yakınının yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.”

Çuhadaroğlu, KOAH hastalarının yaşamını kolaylaştırabilecek beş adımı şöyle özetledi:

“Sigarayı bırak, düzenli egzersiz yap, doğru beslen, nefes egzersizleri yap, doktoruna danış.” (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@