Hemofilide Gen Tedavisi Umudu Var!

ANKARA(ANKA) - Hemofili Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, hemofili hastaları için gen tedavisinin bir umut olduğunu, önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde bu tedavilerin ön plana çıkacağını belirtti. Antalya'da bu y

Sağlık 18.04.2015, 11:44
Hemofilide Gen Tedavisi Umudu Var!

ANKARA(ANKA) - Hemofili Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, hemofili hastaları için gen tedavisinin bir umut olduğunu, önümüzdeki 5-10 yıl içerisinde bu tedavilerin ön plana çıkacağını belirtti.

Antalya'da bu yıl 12'ncisi düzenlenen, Hemofili Federasyonu evsahipliğinde yapılan Ulusal Hemofili Kongresi’nde ciddi bir kan hastalığı olan ve çok bilinmeyen hemofili hastalığına dikkat çekildi. Dünyada 400 bin, Türkiye'de ise 5 bin 450 kayıtlı hemofili hastası olduğu belirtildi. Hekimler, hemşireler ile hemofili hastaları ve yakınlarının katılımıyla yapılan kongrede, 17 Nisan Dünya Hemofili Günü nedeniyle hastalığın ciddiyetine de dikkat çekildi. 

-TÜRKİYE'DE 5 BİNDEN FAZLA HASTA VAR-

Hemofilinin dünyada 400 bin, Türkiye'de kayıtlı olan 5 bin 450 kişide görülen ciddi bir kan hastalığı olduğunu belirten Hemofili Federasyonu Genel Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı, hastalığın bulaşıcı özelliği olmadığını, ancak genetik geçişi nedeniyle anneden erkek çocuğuna geçtiğini söyledi. Hayat boyu süren ve sürekli tedavi gerektiren bir hastalık olduğunu kaydeden Prof. Dr. Kavaklı, Türkiye'de tedavinin dünya standartlarında yapılabildiğini ve bir hastanın yıllık maliyetinin 100 bin doların üzerinde olduğunu dile getirdi. Prof. Dr. Kavaklı, SGK'nın tedavinin tamamını karşıladığını da söyledi. 

-UMUT GEN TEDAVİSİNDE-

En etkin tedavinin gen tedavisi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Kavaklı, ancak bu konuda deneme aşamasında çalışmalar yürütüldüğünü belirtti. Gen tedavisi ile hastalığın tamamen düzelmesinin mümkün olacağına işaret eden Kavaklı, şöyle devam etti:

"Gelecek 5-10 yılda umuyoruz ki gen tedavisi ile kurtulma imkanı olacak. Henüz Türkiye'de başlamadı ama ABD ve İngiltere'de başlayan merkezlerle ortak çalışmalarımız var. Türkiye'ye de getirmeye çalışıyoruz. İlk etapta Türk hastaların ABD ya da İngiltere'ye gitmesi söz konusu olacak. Hazırlanan bazı hastalar var fakat amacımız bunu Türkiye'de yapmak."

 

Gen tedavisi konusunda gerekli bilgi birikimine sahip olduklarına değinen Kavaklı, İzmir ve Adana'daki iki hastanede araştırmalar yapıldığını ifade etti. Kavaklı, tedavinin henüz çok yeni olduğunu ama hemofili hastaları için ciddi umut ışığı taşıdığını kaydetti.Prof. Dr. Kavaklı,dünyada ilk kez gen naklini yapan İngiliz Prof. Amit Nathwani’nin de kongrenin konuğu olduğunu ve deneyimlerini, bu alandaki gelişmeleri katılımcılarla paylaşacağını ifade etti. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@