Hava Kirliliğine Karşı Maske Önerisi

MANİSA Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, hava kirliliğinin akşam saatlerinde hassas seviyeye kadar yükselmesi yüzünden özellikle üst solunum yolları rahatsızlığı olan kişilerin 19.30-22.00 saatleri arasında sokağa tıbbi maskeyle çıkmasını tavsiye etti.

Sağlık 17.12.2015, 22:32
Hava Kirliliğine Karşı Maske Önerisi

(DHA)- MANİSA Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, hava kirliliğinin akşam saatlerinde hassas seviyeye kadar yükselmesi yüzünden özellikle üst solunum yolları rahatsızlığı olan kişilerin 19.30-22.00 saatleri arasında sokağa tıbbi maskeyle çıkmasını tavsiye etti.

Hava sıcaklıklarının akşam saatlerinden itibaren düşmesiyle artan soba kullanımı, Manisa'da hava kirliliğine yol açtı. Manisa Halk Sağlığı İl Müdürü Ziya Tay, özellikle saat 19.30'dan sonra soba kullanımı nedeniyle hava kirliliğinin hassas seviyelere ulaştığını söyledi. Vatandaşları uyaran Tay, "Kış ayılarına girdiğimiz bu günlerde, soba kullanımı da artış gösterdi. Bununla birlikte özellikle akşam saatlerinden sonra havada da kirlilik oranları artmaya başladı. Şuanda ilimizde hava kirliliği kritik oranlarda değil. Ancak havanın durgun ve rüzgarsız olduğu zamanlarda kent merkezimizin bazı bölgeleri ile bazı ilçelerimizde hava kirliliği hassas seviyeden zararlı seviyeye kadar çıkabiliyor" dedi.


Uyarılarını sürdüren Tay, "Zararlı seviyedeki hava kirliliklerinde, hava sanki kirli bir sis varmış görüntüsüne bürünür. Bu zamanlarda özellikle üst solunum ve kalp rahatsızlıkları ile KOAH hastalığı olanlar mümkün olduğu müddetçe dışarı çıkmasınlar. Ya da dışarı çıktıkları zaman maske kullansınlar. Ayrıca bu tür havalarda sağlıklı vatandaşlarımızın da maske kullanarak dışarı çıkmaları daha uygun olur" diye konuştu.

Tay ayrıca, hava kirliliğinin yoğun olduğu zamanlarda ailelerinde çocuklarını dışarı çıkarmamalarını söyledi. Doğalgaz kullanımının yaygınlaşmasının hava kirliliğini önleyebilecek en önemli çözüm olduğunu söyleyen Tay, özellikle Turgutlu, Soma, Salihli ve Akhisar ilçelerinde hava kirliliğinin yüksek değerlere kadar çıktığını belirtti.

 

 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@