Hamilelikte İçilen Her Bardak Su....

Ortalama 39 hafta süren hamilelik sürecinde, alınan besinler kadar tüketilen suyun da önemli olduğunu bildiren Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Suyun yaşam kaynağı olduğunu unutmayın, yeni bir hayata can verirken su, gebelikte en çok ihtiyaç duyduğunuz şeylerden biridir” ifadelerini kullandı.

Sağlık 07.12.2015, 23:34
Hamilelikte İçilen Her Bardak Su....

ANKARA (ANKA) -Ortalama 39 hafta süren hamilelik sürecinde, alınan besinler kadar tüketilen suyun da önemli olduğunu bildiren Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, “Suyun yaşam kaynağı olduğunu unutmayın, yeni bir hayata can verirken su, gebelikte en çok ihtiyaç duyduğunuz şeylerden biridir” ifadelerini kullandı.

Annelerin hamilelik sürecinde dikkat etmesi gereken konular hakkında bilgi veren Waternet Sağlıklı Beslenme Uzmanı Diyetisyen Canan Aksoy, her anne adayının, yeterli ve dengeli beslenmenin yanında düzenli hareket etmeleri ve yeteri kadar dinlenmeleri gerektiğini ifade etti. Bunların hem bebeğin gelişimini hem de annenin sağlığını olumlu yönde etkileyeceğini ekleyen Aksoy, “Hamilelerin, bu dönemde aldıkları bütün besinlere özen göstermelerinin yanı sıra, arıtılmış ve doğru şartlarda saklanan suları tercih etmeleri gerekir” açıklamasında bulundu.

Aksoy’un açıklamalarına göre, yaşam kaynağı olan suyun kişinin hayatına nasıl olumlu etkileri varsa, dünyaya henüz gelmemiş bebeğe de o kadar olumlu etkisi var. Bebeğin gelişmekte olan bir insan olduğu düşünülünce, hamilelik boyunca bebeğin de annenin de en çok suya ihtiyacı var. Bebeğin ve annenin kan hacmi için günde 8-10 bardak su tüketiminin sağlıklı olduğunu belirten Aksoy, alınan bütün gıdalardaki vitamin ve minerallere dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

-HAMİLELİK SÜRECİNDE ALINMASI GEREKEN VİTAMİN VE MİNERALLER-

Aksoy, bebek ve anne için hamilelik boyunca alınması gereken vitamin ve mineralleri şöyle sıraladı:

Kemik gelişimi: Kalsiyum – Süt, yoğurt, peynir, ayran, kefir, pekmez, fındık, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler.

Zihinsel gelişim: İyot – Deniz ürünleri ve iyotlu tuz

Düşük riskini azaltmak için: Folik asit – Koyu yeşil yapraklı sebzeler, et ve türevleri, süt ve türevleri, yumurta ve tahıllar.

DNA sentezi: B12 – Et, süt, yoğurt, yumurta, peynir

Görme kusurları: A vitamini – Balık, süt, yoğurt, yumurta sarısı, havuç, domates ve koyu yeşil yapraklı sebzeler.

Sağlıklı kemik yapısı: D vitamini – Saat 10.00-11.00 arasında ya da 15.00-16.00 arasında güneş.

Enfeksiyonlara karşı: C vitamini – Kırmızı ve yeşil biber, turunçgiller, domates, brokoli, patates, kuşburnu. 

-“HAMİLELİKTE DE KİLO KONTROLÜNÜ SU İLE YAPIN”-

Normalde hamilelik sonuna kadar anne adaylarının 12-12,5 kilo aldığını, fazla kilosu olan anne adaylarının ise ideal kilo alma oranının 7-8 kilo ile sınırlı kalması gerektiğini kaydeden Aksoy, gebelik süresince ek alınması önerilen kalorinin yaklaşık 200-300 kalori olduğunu belirtti. Daha fazla kalori alınmasının gebelik süresince gereksiz kilo almaya yol açtığı konusunda anne adaylarını uyaran Aksoy şunları dile getirdi:

“Besin alımını dengelemek konusunda anne adayının dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de, besin değeri düşük ancak enerji bakımından yüksek besinler tüketmesi. Çikolata, tatlı, hamur işi, meşrubat gibi hem çok şekerli hem de sadece enerji veren besinler faydalı değildir Aldığınız her kalori için 1 mililitre su hesaplaması yaparak, yeterli suyu tüketmeniz, hem hamilelikte hem de normal hayatta en sağlıklısıdır.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@