Gözlerinizi ovuşturmayın

Gözler en hassas organımız. Kimi zaman kaşıntı, yanma gibi sorunlar olabilir ancak bu durumda gözleri ovuşturmak korneada şekil bozukluğuna yol açabilir.

Sağlık 23.08.2015, 13:29
Gözlerinizi ovuşturmayın

Liv Hospital Ankara Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Sibel Şalvarlı alerjisi olanları gözlerini ovalamama ve kaşımamaları gerektiği konusunda uyardı. Keratokonus hastalığının erken teşhisine dikkati çeken Şalvarlı, hastalığın tedavi edilmemesi durumunda kornea nakli ile sonuçlanabileceğini vurguladı. 

Keratokonus nedir?

Gözün sürekli ovalanması, kaşınması sonucu korneadaki kollagen lifler zayıflar, gevşer, uzar bu durum korneada incelme, şekil bozukluğu ve görme merkezinde aşağı kaymaya neden olur. Buna keratokonus denir. Bu durum ilerleyicidir. Hastanın gözlük dereceleri sürekli değişir, numaraları artar, astigmat oluşur, hastalar sık sık gözlük değiştirse de yeni gözlüklerle de net göremezler. 

Belirtileri nelerdir?

•  Gözlük numaralarının hızla ilerlemesi
•  Ağırlıklı olarak astigmat artışı
•  Net görememe ve bulanıklık
•  Gözlük numarası sık değiştiği halde net görememe
•  Hayalet imajlar ve açıklanamayan ışık hassasiyeti

Erken teşhis edilebilir 

Keratokonusta hastalık ilerleyici olduğundan erken teşhis çok önemlidir. Hastalığın teşhisinde topografi denilen kornea haritalarının çekilmesi gerekir. Hastalığın ilk belirtileri korneanın arka yüzünde ortaya çıkar. Sadece korneanın ön yüzünü gösteren haritalarla erken bulgular gözden kaçabilir. Erken teşhis için korneanın ön ve arka yüzünü değerlendirme imkanı sağlayan ileriteknoloji, topografi cihazları gerekir.

İleri safhada kornea nakli gerekebilir 

Kornea, saat camı gibi gözün ön yüzünü örten ve fotoğraf makinesinin objektifine benzer rol oynayan en önemli tabaka olduğundan net görüşte kritik rol oynar. Keratokonus korneayı etkilediğinden hastada ilerleyici astigmata yol açar. Erken evrede yakalanırsa korneal kollagen çapraz bağlama veya crosslinking (CCL) adı verilen ameliyatla hastalığın ilerlemesi durdurulabilir. Bu hastalığı durdurucu etkiye sahip tek tedavi yöntemidir. Ancak teşhiste geç kalınırsa kornea çok inceldiğinde ve hastalık ilerlediğinde kornea nakli gerekebilir.

Kadın ve Kadın

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@