Genel Sağlık-iş: YÖK yanlıştan derhal dönmelidir...

YÖK, Sağlık Personeli Lisans Tamamlama Eğitiminde Yanlıştan Hızla Dönmeli!

Sağlık 28.08.2015, 12:58
Genel Sağlık-iş: YÖK yanlıştan derhal dönmelidir...

Yüksek Öğretim Yürütme Kurulunca Sağlık Personeli Lisans Tamamlama eğitimi için tercih yapılabilecek bölümler açıklandı. Sağlık çalışanları, açıklanan bölümlere baktığında yine hayrete düşmüş, ne alaka denilecek bölüm tercihleriyle karşılaşmışlardır.

 Sendikamız üyelerinden gelen başvurular üzerine Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığı ve Yükseköğretim Kurulu yetkilileri ile iletişim kurduk. Lisans Tamamlama tercihlerinde tespit ettiğimiz aşağıda açıkladığımız soru ve sorunları ilettik.

- Eğitimini alıp çalıştığı, mevcut kadro unvanı dışında başka bölümlerde lisans tamamlama eğitimi ile hedeflenen nedir?

- Yükseköğretim Kurulu’nun mesleki eğitiminin üst öğrenimi diye bu bölümleri belirlerken hangi bilimsel veriler kriter almıştır?

- Tercih edilmesi uygun görülen  bölümler, bitirildiği takdirde çalışırken mesleklerinin üst öğrenimi sayılacak mıdır?

-  Açılan bölümlerin çoğu örgün eğitim olan bölümlerdir.  Adaylar bu bölümlere yerleştiği takdirde mesleğinin üst öğrenimi sayılarak, eğitim durumu tayini yaptırabilecekler mi?

Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Eğitim Daire Başkanlığı yetkilisi bu konuda tek karar vericinin Yükseköğretim Kurulu olduğunu, örgün eğitim konusunda bilgilerinin olmadığını, Yükseköğretim Kurulu yetkilileri ile sağlanan iletişimde ise üst öğrenim konusunda bir değişiklik olmadığı ifade edilmiştir.

 Mevcut durumda; lisans tamamlama hakkı diye sunulanın boş kalan bölümleri doldurmak, üniversitelere kaynak oluşturma kaygısıyla hazırlandığını,

Sağlık çalışanlarının mesleki eğitiminin gelişmesine katkı sağlayacak nitelikte bir planlama yapılmadığını,

Halen mesleği ile ilgili üst öğrenim sayılmayan bölümleri bitirdiği takdirde zam ve tazminat hakkı sağlamayacağını değerlendirmekteyiz.

Sağlık Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu yetkililerini, yeni mağduriyetler yaşanmaması için kararlarını tercih süresini de dikkate alarak ivedi bir şekilde gözden geçirmeye, sağlık çalışanlarının mesleki eğitimine uygun, çalışırken mesleğinde üst öğrenim sayılacak bölümlerde lisans tamamlama eğitiminin biran önce sağlanması için göreve çağırıyoruz.

Sözde Yetkili Yandaş Sendikaya soruyoruz; reklamınızı yaptığınız yoğun çabalarınızla elde edildiğini söylediğiniz lisans tamamlama hakkı bu mudur? Yaptığınız sendikacılık değil, yaptığınız etik değil, çalışanları mağdur etmeyiniz. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz,  geçiniz… Çalışanların elindeki tek çağdaş hak alma aracı sendika kavramını daha fazla zarar vermeyiniz.

Genel Sağlık-İş, gücünü ilkelerinden ve çalışanlardan almaktadır. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hakkını, hukukunu aramaya ve korumaya kararlıdır. 

Zekiye BACAKSIZ

Genel Sağlık-İş Genel Başkanı

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@