Gençlerin yarıdan fazlasının sigara deneyimi var

PSİKOLOG Sevim Buzkan Ertuğrul, Türkiye'de gençlerde madde kullanımıyla ilgili yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar alındığını belirterek, ''Ülkemizde gençlerin yarısından fazlasının sigara deneyiminin olduğu, ilköğretimde...

Sağlık 04.03.2016, 13:50 05.03.2016, 14:02
Gençlerin yarıdan fazlasının sigara deneyimi var
PSİKOLOG Sevim Buzkan Ertuğrul, Türkiye'de gençlerde madde kullanımıyla ilgili yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar alındığını belirterek, ''Ülkemizde gençlerin yarısından fazlasının sigara deneyiminin olduğu, ilköğretimde ise yaşam boyu en az bir kez tütün kullanma oranının yüzde 16 olduğu görülüyor'' dedi.

Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, yaşam boyu en az bir kez alkol kullanımının yüzde 35-45 oranlarında seyrettiğini bildirdi. Ertuğrul, ''Esrar kullanımı yüzde 4, uçucu madde kullanımı yüzde 4, ecstacsy kullanımı için ise yüzde 2-2,5 oranları dikkat çekiyor. Tütünden sonra en sık kullanılan maddeleri sırasıyla; alkol, uçucu maddeler ve esrar izliyor. Sigara ve alkol dışındaki tüm maddelerde ise kullanım sıklığında artış bulunuyor” dedi.

ANNE VE BABALAR DİKKAT

Merak, biyolojik ve sosyal değişikliklerin yarattığı stresi azaltmak, arkadaş baskısı ve bir gruba dahil olma isteği gibi sebeplerin madde kullanımına başlamada ilk sıralarda yer aldığını kaydeden Ertuğrul, madde bağımlılığı olan gençlerde olası belirtileri ise, anormal derecede uyku ve uyuşukluk hali, ani ruhsal değişiklikler, konsantrasyon eksikliği, hafıza kaybı, baygınlık, halisünasyonlar, okul, iş, hobiler ve yaşamsal faaliyetlere karşı olan ilgi eksikliği, okul başarısında düşüş, faaliyetler ve nerede olduğu hakkında gizlilik, yalan söyleme ve hırsızlık, problemli arkadaş gruplarına dahil olma, elbiselerde ya da vücutta alışılmadık kokular, lekeler ve işaretler, alışılmadık tozlar, kapsüller, tabletler, enjektörler, iğne tarzı şeyler ya da yakılmış boya incelticiler, borç para almada artış ya da sık sık harçlık isteme, arkadaşlarla sohbette şifreli ve gizli konuşmalarda artış olarak sıraladı. Bu belirtilerin birçoğunun mutlaka madde kullanımı ile ilgili olmayabildiğini de belirten Ertuğrul, ''Anne ve babaların çocuklarında önemli bir farklılık olduğunu gördüğünde ergenlik dönemi gibi olası diğer sebepleri de dikkate alması gerekiyor. Ebeveynlerin, doğrudan çocuğunun madde kullandığını düşünerek tepkisel tavır sergilemesi, ilişkileri zedeleyerek güven kaybına yol açıyor. Bu yüzden sayılan belirtilerin altında yatan sebeplerin dikkatlice araştırılması öneriliyor. Bu ortamlara giren çocuklar, bağımlılık yapıcı maddelerle tanışma, deneme gibi risklere yoğun olarak maruz kalabiliyor. Ailelerin, ergenlik ve gençlik yıllarının, özellikle arkadaş davranışlarından etkilenmeye çok açık, hassas bir dönem olduğunun bilincinde olarak, gençlerin kişisel gelişimlerini ve bireysel yeteneklerini güçlendirmelerini teşvik ederek, akranlarından gelecek olumsuz baskılara karşı dirençlerini artırmaları gerekiyor” dedi.

ÖNERİLER

Psikolog Sevim Buzkan Ertuğrul, madde kullanımını önlemek için ailelere geliştirebilecekleri yöntemleri de şöyle sıraladı: 

“Çocukları sevgi ve şefkatle büyütme, tutarlı ve adaletli disiplin, düşüncelerin ve hislerin ifade edilmesine fırsat ve ortam sağlamak, okulda ve evde olumlu tecrübeler edindirmek için fırsatları değerlendirmek, istikrarlı bir aile atmosferi, gençlerin hatalarına karşı toleranslı olmak, çocukların ve gençlerin arkadaş çevrelerini yakından izlemek, spor, edebiyat, gönüllü kuruluşlarda çalışmak gibi hobiler edinmeleri için destek olmak.''

KamuGundemi.com
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@