Gelinliğin Fermuarı Kapansın İstiyorsanız Bunlara Dikkat!

Ramazan ayının geçmesi ve hava sıcaklığının iyice artmasıyla birlikte artan düğün sezonunda gelin adaylarına uzmanlardan kritik uyarılar geldi.

Sağlık 02.08.2015, 11:48
Gelinliğin Fermuarı Kapansın İstiyorsanız Bunlara Dikkat!

ANKARA(ANKA) – Ramazan ayının geçmesi ve hava sıcaklığının iyice artmasıyla birlikte artan düğün sezonunda gelin adaylarına uzmanlardan kritik uyarılar geldi. Düğün günü gelinliklerin fermuarının kapanmaması gibi bir sorunla karşılaşmamak ve dinç olabilmek için zencefili ve maydonozlu su tüketilmesi öneriliyor.

Diyetisyen Hazel Doğan, düğün günü gelinliklerin fermuarının kapanmaması gibi bir sorunla karşılaşmamak ve dinç olabilmek için zencefili ve maydonozlu su tüketilmesini önerdi. Doğan, bu sayede düğün gününün yoğunluğu ile vücutta oluşacak şişlik ve ödemlerin önüne geçilebileceğini söyledi.

-SPOR YAP DÜĞÜN STRESİNDEN KURTUL-

Evlilik hazırlıklarının olduğu dönemin “en stresli dönem” olduğunu belirten Doğan, spor yaparak stresten uzaklaşılabileceğini belirtti. Açık havada en az 45 dakikalık yürüyüşlerin endorphin hormonu salgısını artırıp stresi baskılayacağını ifade eden Doğan, “Spor, cildin daha fazla oksijen almasını ve daha genç görünmenizi sağlayacaktır” dedi.

-DOĞRU BESİN ENERJİNİZİ YÜKSELTİR-

“Düğün günü düşük bir enerjide olmak, vücudunuzun şiş ve ödemli olması, gelinliğin fermuarının kapanmaması gibi sorunlarla karşılaşmamak sizin elinizde” diyen doğan gelin adaylarına şu tavsiyelerde bulundu:

“Doğan, gelinlerin sağlıklı ve doğru beslenerek bu özel güne hazırlanması gerektiğini ifade etti. Pek çok gelin adayının nikah günü gelinliklerinin üzerlerine tam oturmamasından endişe ettiğinin altını çizen Doğan, “Bunun sebebi düğün günü oluşan fazla ödemdir. Çözümü de öncelikli olarak bol bol su tüketmektir. Buna ek olarak zencefilli ve maydonozlu su tüketimi de fazla ödeminizin atılmasına yardımcı olacaktır.”

Doğan, düğün günü yaklaşırken gelin adaylarının dikkat etmesi gerekenleri ise şöyle sıraladı:

“Azar azar, sık sık beslenin, şeker ve şekerli yiyeceklerden uzak durum, pirinç, makarna, hamur işleri, pasta, börek, çikolata ve şekerleme yemeyin. Hazır meyve suları veya taze sıkılmış meyve suyu, asitli içecekler ve şekerli kompostolar tüketmeyin. Kremalı besinler, çekirdek, mayonez ve kızartma yemeyin. Çay ve kahve gibi kafeini yüksek içecekleri tüketmemeye çalışın. Fazla olmamak kaydıyla yeşil çay, rezene çayı, mate çayı, papatya çayı tüketin. Meyve ve sebze tüketimini arttırın. Her gün en az 2-2,5 litre su tüketin.

Haftada 2 kez ızgara veya fırında balık tüketmeye çalışın. Peynir, süt, yoğurt, kefir grubunu bu dönemde az yağlı tercih etmeye çalışın. Aşırı tuzlu besinlerden, turşu, salamura ve tuzlu kuruyemişlerden uzak durun. Açlık hissettiğiniz an veya canınız atıştırmalık istiyorsa salatalık, havuz gibi çiğ sebzelere yüklenin. Uyku saatleriniz düzenli olsun. Alkol ve sigaradan uzak durmaya çalışın.” (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@