Gebelik Diyabeti Doğumdan Sonra Geçiyor

Tıbbın büyük bir hızla ilerlemesi sonucu şeker hastası genç kadınların sağlıklı bebekler doğurmalarının doğal hale geldiğini ifade eden Özel Çamlıca Medicana Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Can Şener, gebelik diyabetinin ise doğumdan sonra geçtiğini belirtti.

Sağlık 26.11.2015, 21:49
Gebelik Diyabeti Doğumdan Sonra Geçiyor

ANKARA (ANKA) -Tıbbın büyük bir hızla ilerlemesi sonucu şeker hastası genç kadınların sağlıklı bebekler doğurmalarının doğal hale geldiğini ifade eden Özel Çamlıca Medicana Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Can Şener, gebelik diyabetinin doğumdan sonra geçtiğini belirtti.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Can Şener, hamile kalmak isteyen kadınların hamilelik sürecinde şeker hastalığına dikkat etmesi gerektiğini ve şeker hastası olan kadınların hamile kalmak istemeleri durumunda yapmaları gerekenleri  açıkladı.

-ŞEKER HASTASIYIM VE HAMİLE KALMAK İSTİYORUM, NE YAPMALIYIM?-

Öncelikle şeker hastası bir kadının zahmetli geçebilecek dokuz aylık hamilelik süresinde kendisini fiziksel, duygusal ve psikolojik olarak hazırlaması gerektiğini ifade eden Şener, şunları kaydetti:

“Aile ve eşin tam desteği şeker hastası olan annenin gebeliğinde çok önemlidir. Bir endokrinoloji yani hormon hastalıkları uzmanına danışılıp, daha gebe kalmadan üç ay önce kan şekerinin normale indirilmesi gerekir. Bu yaklaşım doğacak bebekte sakatlık olma ihtimalini azaltır.”

-GEBELİK DİYABETİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR?-

İlerlemiş yaş, aşırı kilo, ailede diyabet hikayesi olması veya daha önceki gebelikte şeker hastalığının risk faktörleri olduğunu aktaran Şener, buna karşın hiç bir risk faktörü olmayanlarda da gebelik diyabeti görülebileceğini bildirdi.

-HAMİLELİK ŞEKERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?-

Hamile kadınlarda şeker hastalığının gebeliğin altıncı ayından itibaren arandığını, fakat ailesinde şeker hastalığı olanların, ileri yaşta gebe kalanların ve aşırı kilolu olanların testlere daha erken başvurmasını öneren Şener, şöyle açıkladı:

“Önce basit bir tarama testi yapılır. Gebe kadına 50 gr glikoz içirilip bir saat sonra kan glikoz düzeyi 140 mg/dl altında ise şeker hastalığı yoktur.140 mg/dl üzerinde ise 3 saatlik 100 gr glikoz ile yükleme yapılması gerekir. 3 saatlik yükleme neticesinde hamilelik şekerinin var olup olmadığı kesin olarak anlaşılır. Hastalık genelde gebeliğin 24-28. haftasında test edilir ve tedavi başlatılır.”

-BEBEĞİM ŞEKER HASTASI OLARAK DOĞAR MI?-

Şener, annede gebelik diyabeti olduğunda bebekte doğuştan diyabet riski olmayacağını belirtti.

-GEBELİKTE DİYABETİN SONUÇLARI NELERDİR?-

Bebeğin doğum ağırlığında artış olabileceğini ve doktorların bu problemin farkına vararak ultrasonografik inceleme isteyeceğini ifade eden Şener, açıklamasında “Bebeğin büyük olduğu belirlenirse sezaryen gerekebilir. Gebelik diyabetini tedavi etmenin amacı bebeğin daha fazla irileşmesini engelleyip doğum sırasında oluşabilecek riskleri azaltmaktır. Doğum sonrasında bebeğin kan şekerinin düşmesi, bebek kanında kalsiyum düzeyinin düşmesi, akciğerin tam gelişmemesine bağlı solunum güçlüğü ve sarılık bebekte açığa çıkabilecek diğer ciddi problemlerdir. Kan şekeri kontrol altına alınamayan hamilelerin doğurdukları bebeklerde çocukluk döneminde aşırı kilo artışı görülebilir. Gebelik diyabeti ortaya çıkan annede, gebelik sonrasında kalıcı diyabet gelişme oranı yüksektir” ifadelerini kullandı.

-GEBELİK DİYABETİ NASIL TEDAVİ EDİLİR?-

Gebelik diyabeti teşhis edildiğinde bir endokrinoloji uzmanı ve diyetisyenin uygulayacağı özel bir diyet, kan şekeri takibi ve eğer gerekir ise insülin tedavisine ihtiyaç duyulacağını bildiren Şener, şunları aktardı:

“Hamilelikte annenin kalori gereksinimi artmıştır ve uygulanacak diyet annenin kan şekerini normale düşürecek fakat bebeğe tüm besin öğelerini, mineralleri ve vitaminleri eksiksiz sağlayıp, gelişimini engellemeyecek şekilde olmalıdır. Diyet tedavisi yetersiz kalırsa glukometre adını verdiğimiz şeker ölçme cihazı alıp, kan şekerini açlık ve toklukta ölçerek, insülin tedavisine başlamak gerekir.”

-İNSÜLİN İĞNESİNE İHTİYACIM VARMI?-

Şener:

"Gebelik diyabeti olan kadınların yüzde 10 ile yüzde 25’inde, kan glukoz düzeyini düşürmek için insülin enjeksiyonu gerekir. Annelerin insüline gereksinim duyup duymadıkları teşhis esnasında belirlenememektedir. İnsülin tedavisinin bebeğe zararı yoktur."

Gebelikte uygulanan sağlıklı yemek yeme düzeninin annenin gelecekteki diyeti için temel oluşturması gerektiğini öneren Şener, diyabetin sadece hamilelikle ilişkisi olduğunu kanıtlamak için annelerin doğumdan 12 hafta sonra şeker yükleme testi yaptırmasını da önerdi. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@