Emziren Annelere Uzmanından Uyarı

Ekimin ilk haftası olan Emzirme Haftası dolayısıyla anne sütünün bebek için önemini açıklayan Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Balanlı, “Doğadaki her memeli yavrusu için en doğal ve ideal besin kendi annesinin sütüdür, bu kural yeni doğan bebekler için de geçerlidir. Anne sütü, süt çocuğu için en uygun besindir ve doğumdan sonraki ilk 6 ayda bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar” dedi.

Sağlık 02.10.2015, 12:31
Emziren Annelere Uzmanından Uyarı

ANKARA (ANKA) -Ekimin ilk haftası olan Emzirme Haftası dolayısıyla anne sütünün bebek için önemini açıklayan Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eda Balanlı, “Doğadaki her memeli yavrusu için en doğal ve ideal besin kendi annesinin sütüdür, bu kural yeni doğan bebekler için de geçerlidir. Anne sütü, süt çocuğu için en uygun besindir ve doğumdan sonraki ilk 6 ayda bebeğin tüm gereksinimlerini karşılar” dedi.

Anne sütünün bebekler için önemine değinen Eda Balanlı, anne sütünün içerikleri sayesinde hastalıklardan koruduğunu, bağışıklık sisteminin gelişmesini kolaylaştırdığını belirterek “Anne sütü alan bebeklerde zatürre, orta kulak iltihabı, menenjit, ishal gibi bulaşıcı hastalıklar ile atopik egzama gibi alerjik hastalıklar daha az görülür veya daha hafif seyreder” diye açıkladı.

-“BEBEK DOĞUMDAN SONRA 30 DAKİKA İÇİNDE EMZİRİLMELİ”-

Yeni doğan bebeklerin mümkünse doğumdan sonraki ilk 30 dakika içinde emzirilmesi gerektiğini ifade eden Balanlı, sonraki zamanlarda emzirme sıklığını ve süresini bebeğin belirlemesini ve istedikçe emzirilmesini önerdi. Balanlı, emzirme aralarının 3 saati geçmemesi için de uyardı. İlk emzirmede sütün hemen gelmemesinin normal olduğunu ve annelerin endişelenmemesini söyleyen Balanlı, doğumdan sonra çok az miktarda gelen süt miktarının bebek emdikçe artacağını belirtti.

-“EMZİREN ANNELER STRESTEN UZAK DURMALI”-

Süt yapımını arttırmak için bebeğin sık aralarla ve doğru teknikle emzirilmesi gerektiğini kaydeden Balanlı, annenin fiziksel yorgunluk ve stres gibi süt yapımını olumsuz etkileyen faktörlerden kaçınmasının da önemli olduğunu ifade etti. “Sağlıklı ve dengeli bir diyet ile beslenmek, bol sıvı almak ve dinlenmeye vakit ayırmak anne sütünün artmasına yardımcıdır” diyen Balanlı, annenin sakin ve rahat bir ortamda bulunması, aile bireylerinden ihtiyacı olan desteği görmesinin de anne sütünün artması için önemli olduğunun altını çizdi.

Balanlı anne sütünün bebeğe ve anneye faydalarından bazılarını söyle sıraladı:

- Görme ve nörolojik gelişim için gerekli temel yağ asitlerinden zengindir. Anne sütü alanlarda zihinsel gelişim daha iyi olur.

- İçerdiği büyüme faktörleri nedeniyle başta sindirim ve solunum sistemi olmak üzere birçok organ sisteminin büyüme ve gelişmesini destekler.

- Bebeğin büyüme ve gelişimi için gereken çinko, demir, kalsiyum gibi minerallerin bağırsaktan emilimi inek sütüne göre çok daha fazladır.

- Bebeğin su ihtiyacını karşılar, hacminin yüzde 84’si sudur.

- Bebeğin gereksinimine göre içeriği değişir.

- Bebeğin çene ve diş gelişimine destek olur.

- Emziren annede doğum sonrası görülen kanamalar daha çabuk kesilir, rahmin toparlanıp eski halini alması kolaylaşır.

- Emziren kadınlarda meme kanseri, yumurtalık kanseri, kansızlık, annelik depresyonu, idrar yolu iltihabı, menopoz sonrası kemik erimesi daha az görülür.

- Her zaman taze, temiz, uygun ısıda ve kullanıma hazırdır. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@