Emekli öğretmenin 30 dakikayla hayatı kurtuldu

MERSİN'in Tarsus İlçesi'noturan emekli öğretmen, 70 yaşındaki Cahit Eltutan, karın ağrısı şikayetiyle doktora gittiğinde  aort damarında 8.5 santimetre büyüklüğünde balonlaşma ve yırtık olduğu anlaşıldı....

Sağlık 11.08.2016, 15:15
Emekli öğretmenin 30 dakikayla hayatı kurtuldu
MERSİN, () - MERSİN'in Tarsus İlçesi'noturan emekli öğretmen, 70 yaşındaki Cahit Eltutan, karın ağrısı şikayetiyle doktora gittiğinde  aort damarında 8.5 santimetre büyüklüğünde balonlaşma ve yırtık olduğu anlaşıldı. 30 dakika daha geç kalınması halinde ölümle sonuçlanacak bir durumdan kurtulan emekli öğretmen acilen ameliyata alınarak yırtık damarının yerine suni aort takıldı.

Evli ve 3 çocuk babası Cahit Eltutan, evindeyken aniden şiddetli bir karın ağrısı yaşamaya başlayınca çocuklarından kendisini hastaneye götürmelerini istedi. Medical Park Tarsus Hastanesi'ne getirilen Eltutan, eşinin de doktoru olan Kardiyoloji Uzmanı Doç.Dr.Abdurrahman Tasal'a muyane oldu. Ultrasound ve tomografi incelemesinde, büyük miktarda kan sızdığı görüldü. Durumu hızla kötüye giden ve ölümle burun buruna olan emekli öğretmen, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Op.Dr. Özgür Mart ve ekibi tarafından ameliyata alındı. Yüzde 90 risk taşıyan zorlu operasyonda, yırtılan aort damarının yerine suni aort takıldı. Yaklaşık 2.5 saat süren operasyonda ayrıca Cahit Eltutan'ın karın boşluğunda biriken yaklaşık 1 litre kan alındı. 1 gün yoğun bakımda kontrol altında tutulan Cahit Eltutan, 2 gün serviste yattıktan sonra taburcu edildi.

"GEÇ KALSA KURTULAMAZDI"

Tehlikeli bir sürecin ardından hayata tutunan Cahit Eltutan, "Karın ağrımın, önce böbreklerimdeki taştan kaynaklandığını sandım. Sonra tehlikeli bir durumdan olduğunu hissettim. Hemen hastaneye geldim. Hastanede daha da kötüleşdim. Acilen ameliyata alındım. Şimdi çok iyiyim" dedi. Doç. Dr. Abdurrahman Tasal ise, "Hasta bilinçli davranmış. Karın ağrısını önemsemeyip hastaneye gelmeseydi, yarım saat içinde ölürdü" diye konuştu.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@