E-Nabız Sistemi Eğitimin Hizmetinde

ANKARA (ANKA) - Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında “e-Nabız Projesi Protokolü&rdquo...

Sağlık 09.10.2015, 16:15
E-Nabız Sistemi Eğitimin Hizmetinde

ANKARA (ANKA) - Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında “e-Nabız Projesi Protokolü” imzalandı. Protokol imza törenine Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı katıldı.

Bakanlık, okullarda bulaşıcı hastalıkların önüne geçerek çocuklara daha sağlıklı eğitim ortamları sağlamayı hedefliyor. Milli Eğitim Bakanlığı ile geliştirilen yeni uygulama sayesinde artık okullardaki bulaşıcı hastalıklar, ortaya çıktığı anda tespit edilebilecek, yayılmadan kontrol altına alınabilecek ve okulların hijyen koşulları denetim altında tutulabilecek.

-BULAŞICI HASTALIKLAR ÖĞRENCİLERE YAYILMADAN KONTROL ALTINA ALINACAK -

Sistem, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki kesintisiz olarak çalışacak bilişim altyapısına dayanıyor. Herhangi bir bulaşıcı hastalık tespit edildiğinde durum anlık olarak Milli Eğitim Bakanlığı ile değerlendirilecek. Bu noktadan sonra Sağlık Bakanlığı hastalığın yayılmaması için tüm tedbirleri alabilecek. Sistem otomatik olarak tespit edilen hastalığı mahremiyet çerçevesinde ilgili aile hekimine ve okulda gerekli sağlık önlemlerini almak üzere de okulun bulunduğu bölgedeki Toplum Sağlığı Merkezine eş zamanlı olarak iletecek. Bu sayede tespit edilen bulaşıcı hastalıklar, diğer öğrencilere yayılmadan kontrol altına alınabilecek.

-AŞI TAKİBİ YAPILACAK-

Sağlık Bakanlığı, çocukların aşı durumları ve aşılama oranlarını da bu sistemle okul bazında takip edebilecek. Eksik aşılarla ilgili yine ilgili birimlere bilgi verilecek, böylece tüm eğitim kurumlarında koruyucu sağlık hizmetleri çok daha güçlendirilmiş olacak.

Geçmişte görülen domuz gribi, kuş gribi gibi salgın hastalıkların yayılmasının yeni geliştirilen sistem sayesinde artık önüne geçilebilecek. Temel sağlık göstergelerinde problem tespit edilen okul ve bölgelerde, beslenme ve sağlığın korunması konularında eğitimlerin planlaması sağlanacak. Böylece hastalıklar, hizmet veren kurumların gerekli önlemleri erkenden alması ve toplumun bilgilendirilmesi sayesinde tüm bölgeye yayılmadan önlenebilecek. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@