Dünya Hepatit Günü'nün Bu Yılki Teması, ‘Hepatiti Önleyin; Hemen Harekete Geçin' Oldu

Ciddi bir halk sağlığı problemi olarak Dünya’da önemini koruyan Hepatite dikkat çekmek amacıyla 28 Temmuz’da kutlanan “Dünya Hepatit Günü”nün bu yılki teması, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Hepatiti Önleyin; Hemen Harekete Geçin” olarak belirlendi.

Sağlık 28.07.2015, 13:17
Dünya Hepatit Günü'nün Bu Yılki Teması, ‘Hepatiti Önleyin; Hemen Harekete Geçin' Oldu

ANKARA (ANKA) - Ciddi bir halk sağlığı problemi olarak Dünya’da önemini koruyan Hepatite dikkat çekmek amacıyla 28 Temmuz’da kutlanan “Dünya Hepatit Günü”nün bu yılki teması, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Hepatiti Önleyin; Hemen Harekete Geçin” olarak belirlendi.

Sağlık Bakanlığı’nın Twitter adresinden paylaşılan bilgiye göre bu yıl ki Dünya Hepatit Günü teması “Hepatiti Önleyin, Harekete Geçin” olarak belirlendi. Pek çok nedene bağlı olarak oluşabilen hepatitin en önemli nedenini oluşturan “viral enfeksiyonlar”a  sebep olan farklı virüs tipleri (A,B, C, D ve E) bulunurken Dünya’da yılda 1,4 milyon insanın bu virüs tiplerine bağlı hastalıklardan öldüğü tahmin ediliyor.

Hepatit B ve Hepatit C mikropları uzun vadede kronik karaciğer hastalığı, siroz veya karaciğer kanserine yol açabildiği için ayrıca bir öneme sahipken bu virüsler yılda bir milyon insanın ölümünden sorumlu oluyor.  Halen, Dünya’da yaklaşık 500 milyon kişinin Hepatit B ve C virüsleri ile enfekte (bulaşmış) olduğu, 3 kişiden birinin ise bir ya da daha fazla kez bu virüslere maruz kalmış olduğu tahmin ediliyor.

-EN ETKİLİ YOL AŞILANMAK-

Hepatitin en yaygın bulaşma yolları kontrol edilmemiş kan transfüzyonu ya da kan ürünlerinin kullanımı, sterilize edilmemiş araçlarla tıbbi ya da diş müdahaleleri, anneden bebeğe doğum sırasında, kullanılmış enjektör paylaşımı, tıraş bıçağı, diş fırçası gibi eşyaların paylaşımı, sterilize edilmemiş araçlarla dövme ya da vücut takılarının uygulanması, güvenli olmayan cinsel ilişki olarak belirtiliyor.

Hepatit B virüsünden korunmanın en etkili yolunun aşılanmak olduğu belirtilirken Hepatit C virüsüne karşı aşı ise henüz bulunmuyor.  Hepatit A kontamine (mikroplu) su ve besinlerle salgınlara yol açabilen, kötü hijyenik koşullardan dolayı kolaylıkla bulaşabilen bir hastalıkken çocukluk çağlarında hafif belirtilerle geçirilen Hepatit A enfeksiyonu ileri yaşlarda daha ağır seyretmekte ve şiddetli karaciğer hastalığı ile ölümlere yol açabiliyor. Her yıl küresel olarak 1,4 milyon Hepatit A vakasının ortaya çıktığı tahmin ediliyor. Hepatit aşısı ücretsiz olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı sağlık kuruluşlarından yapılabiliyor.(ANKA)

(HTC/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@