Dr. Şahin: Yanlış burun estetiği, düzeltilebiliyor

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi doktoru Mehmet Gökhan Şahin, burun estetiği operasyonlarının yüzde 7-10’unun başarısızlıkla sonuçlanabildiğini belirterek,

Sağlık 12.10.2016, 10:06
Dr. Şahin: Yanlış burun estetiği, düzeltilebiliyor
ESTETİK, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi doktoru Mehmet Gökhan Şahin, burun estetiği operasyonlarının yüzde 7-10’unun başarısızlıkla sonuçlanabildiğini belirterek, "Bu tür operasyonlardan sonra ikinci kez yapılacak revizyon ameliyatıyla, şekil bozukluğunun yanı sıra burundaki estetik ve fonksiyonel sorunlar düzeltilebiliyor" dedi.
Memorial Kayseri Hastanesi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Bölümü’nden Op.Dr. Mehmet Gökhan Şahin, kendine özgü bir takım riskleri bulunan cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, burun estetiği ameliyatının da riskleri bulunduğunu söyledi. Risklerin, ameliyatı yapan estetik cerrahın deneyimiyle doğru orantılı olarak azaldığını ifade eden Dr. Şahin, şöyle dedi:
"Estetik burun ameliyatlarının başarısız olma ihtimali az da olsa vardır ve yeniden ameliyat olma söz konusu olabilir. Bu tür ameliyatlar öncesinde operasyonu yapacak cerrah ile riskler kesinlikle konuşulmalıdır. Burun estetiği olmak isteyenler, beğendikleri bir ünlünün ya da arkadaşlarının fotoğrafı ile doktorlara başvurmamalıdır. Çünkü beğeniler konusunda tatmin söz konusu olmadığında yapılan estetiğin ardından ikinci bir ameliyat gündeme gelmektedir. Her insanın yüz yapısının farklı olduğu unutulmamalıdır. Doğal ve estetik bir burun için, ameliyat öncesinde burunun yüzdeki diğer organlarla orantısı iyi değerlendirilmeli, yüze uygun operasyonlar yapılmalıdır."
Burun estetiği ameliyatlarının yüzde 7-10’nunda bazen istenen sonuçlar elde edilemediğini vurgulayan Şahin şunları kaydetti:
"Bu durumda revizyon operasyonu kaçınılmaz hale gelebilir. Revizyon ameliyatı söz konusu ise ilk ameliyattan en az 9 ay, hatta mümkünse 1 yıl beklemek gerekir. Bu ameliyatlarda doğal anatomik yapının bozulmuş olması ve bir önceki ameliyatta burundan bir miktar kıkırdak ve kemik çıkarılması estetik cerrahın işini zorlaştırır. Revizyon burun estetiği ameliyatlarında, burun sırtında kalmış kemerin törpülenmesiyle düzeltici işlem yapılabilmektedir. Ayrıca rekonstrüksiyonda yani yeniden onarım işleminde kaburgadan ya da kulaktan alınan kıkırdaklar kullanılır, burun mukoza perforasyonu adı verilen şekil bozukluğunda da düzeltme işlemi yapılır. Bazen ameliyat sonrasında burun sırtındaki kıkırdak dokudaki erimelere bağlı oluşan küçük kusurlar, çeşitli dolgular kullanılarak düzeltilebilmektedir. Bu tür ufak sorunlar için yeniden ameliyata gerek yoktur. Çoğu zamanda ameliyat başarılı geçse de, özellikle kalın derili hastalarda burun ucunda bir miktar ödem ve şişlik kalabilmektedir. Bu gibi durumlarda bir ya da iki seans uygulanacak kortizonlu iğnelerle şişliğin giderilmesi mümkündür."
Op. Dr. Mehmet Gökhan Şahin, burun estetiğinde revizyon gerektiren sorunları da şu şekilde sıraladı:
"Ameliyatta burun sırtındaki kemerin tam olarak alınamaması ve gözle görülür estetik yokluğu. Eski nefes alma konforunun bozulduğunu, derin ve güçlü nefes aldığında burun ucunun kapandığını ya da içeriye az hava girdiğini söyleyen hastalar. Burun ucundaki düşüklüğün düzeltilememesi ya da ameliyat sonrası burun ucunda düşüklük olması. Burun ucunun şiş kalması. Burun sırtının çok oyulması sonucunda çok kavisli bir burun görünümünün oluşması. Burun ucunun çok daraltılmasına bağlı olarak burun ucunda mandalla sıkılmış bir görünümün oluşması. Burun ucunun çok kaldırılmasına bağlı burun deliklerinin karşıdan bakıldığı zaman görülmesi. Burunun yüze oranla yeterince küçültülememesi. Kişinin yüzüyle, istekleriyle, cinsiyetiyle uyumlu burun yapılmaması. Burun estetiğinin bu konuda deneyimli kişilere yaptırılması çok önemlidir. Burun kişiye özel olacağı için yüze nasıl bir uygulamanın yakışacağına mutlaka doktorla birlikte karar verilmelidir."

DHA
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@