Dr. Sağlık: Prostat büyümesi, böbrek yetmezliğine yol açabilir

KAYSERİ, () - ÜROLOJİ Doktoru Lütfi Sağlık, erkeklerde 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkan prostat büyümesinin, kişinin psikolojisini ve sosyal yaşamını etkileyen önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, ''Prostat büyümesi,...

Sağlık 06.04.2016, 11:08
Dr. Sağlık: Prostat büyümesi, böbrek yetmezliğine yol açabilir
Üroloji Doktoru Lütfi Sağlık, erkeklerde 40’lı yaşlardan sonra ortaya çıkan prostat büyümesinin, kişinin psikolojisini ve sosyal yaşamını etkileyen önemli bir sağlık sorunu olduğunu belirterek, ''Prostat büyümesi, tedavi edilmediği takdirde kronik böbrek yetmezliği gibi ciddi durumlar ile sonuçlanabiliyor'' dedi.

Op. Dr. Lütfi Sağlık, erkeklerdeki idrar torbasının çıkışını saran ve salgı bezi görevini yapan prostatın, aslında bir savunma mekanizması olduğunu bildirdi. Dr. Sağlık, prostatın, erkeklerde belli bir yaştan sonra oluştuğu düşüncesinin yanlış olduğuinu vurgulayarak, ''Doğuştan itibaren her erkekte bulunan prostat, genelde 40’lı yaşlardan sonra sorun haline gelebilir.Prostat büyümesi erkeklik hormonu ve kişinin yaşlanması ile ilgilidir. Büyüme nedeniyle zamanla mesanenin düzenli çalışması engellenir ve idrar yapma zorlaşır. Prostat büyümesi sorunu ile karşılaşan hastalar genellikle sık tuvalete gider. Bu hastalarda idrar yapmaya başlamada duraksama, sık idrara gitme, çatallı işeme ve sonuç olarak idrar yaptıktan sonra tam olarak mesanenin boşalmama hissi ortaya çıkar. Prostat mekanizmasında ortaya çıkan bu tablo böbrek sağlığını olumsuz etkileyerek, organın kaybına dahi yol açabilir. Bu nedenle prostat büyümelerinin vakit kaybedilmeden kontrol altına alınması önemlidir'' dedi.

Prostat büyümesinin, iyi huylu ve kötü huylu büyüme yani prostat kanseri olarak iki şekilde seyredebildiğini kaydeden Sağlık, şunları söyledi: ''Günümüzde bu ayrım basit bir laboratuvar testi ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Tanı konusunda net karar verilemeyen hastalarda ise ultrason eşliğinde biyopsi alınarak kesin teşhis koyulur. İyi huylu prostat büyümesinde hastanın durumuna göre yaşam tarzı değişiklikleri yapılmalı ve geceleri az miktarda sıvı alması sağlanmalıdır. İlaç tedavisi veya cerrahi tedaviye karar verilir. Cerrahi tedavi, hastadan hastaya değişiklik gösterir. Cerrahi, açık ya da endoskopik yani kapalı yöntemle olabilir. Prostat kanserinde ise erken evrelerde yapılan cerrahi tedaviyle hastalıktan kurtulmak mümkündür. İlerlemiş prostat kanserinde ise ancak hastalığın ilerlemesi durdurulmaya çalışılır ve esas olan yaşam konforunu artırmaktır.''

Üroloji Doktoru Lütfi Sağlık, prostat ameliyatlarının, büyüyen kısmı açık ya da kapalı yöntemle çıkartılması şeklinde yapıldığını ifade ederek, ''Yapılan ameliyatlar sonrasında hastalar genelde, prostatın işlevini kaybettiğini ya da cinsel fonksiyonun bozulacağı kaygısını taşır. Başarılı bir operasyon sonrasında hastanın idrarla ilgili sorunları çözülür ve cinsel işlev bozukluğu görülmez. Ancak günümüzde yapılan tüm ameliyatlarda belirli oranda komplikasyon ortaya çıkmaktadır. Bu komplikasyonlar arasında; meninin geri kaçması, idrar kanalında darlık oluşması, ereksiyon kalitesinde zayıflama gibi olumsuzluklar sayılabilir. Her erkek 50 yaşından sonra en az bir defa prostat muayenesi olmalı ve böylece prostat kanseri gibi ciddi bir hastalık için tarama testi kesinlikle yaptırılmalıdır'' dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@