Dr. Ecemiş : Kan Şekerinin Yükselmesi Kalp Krizine Neden Olabilir

SAMSUN'Da özel bir hastanenin Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş, kan şekerinin aşırı yükselmesinin kalp krizine neden olabileceğini söyledi.

Sağlık 14.11.2015, 01:01
Dr. Ecemiş : Kan Şekerinin Yükselmesi Kalp Krizine Neden Olabilir
(DHA) - SAMSUN'Da özel bir hastanenin Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş, kan şekerinin aşırı yükselmesinin kalp krizine neden olabileceğini söyledi.

Samsun Medical Park Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülçin Ecemiş, '14 Kasım Dünya Diyabet Günü' nedeni ile açıklama yaptı. Dr. Ecemiş şöyle dedi:

"Diyabet, insülinin eksikliği veya etkisizliği sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Toplumda daha sık görülen diyabet formu 'tip 2' diyabettir ve insülinin yeterince etki gösterememesi sonucu ortaya çıkar. Tip 1 diyabet ise daha seyrek olarak görülmesine rağmen küçük yaşlardan itibaren başlar ve ömür boyu insülin kullanılmasını gerektirir. Diyabetiniz varsa pankreas bezi tarafından ya yeterli insülin üretilmiyordur, ya da üretilen insülin yeterli etkiyi gösteremiyordur. Her iki koşulda da kanda şeker düzeyi yükselir. Bu duruma 'hiperglisemi' adı verilir. Hiperglisemi iyi tedavi edilmezse büyük ve küçük kan damarlarını bozarak göz, böbrek ve sinir dokusunda hasarlara yol açabilir. Kalp krizi ve inmeye sebebiyet verebilir."

BESLENME VE EGZERSİZİN ÖNEMİ

Diyabetli hastalarımızın yaptığı en büyük yanlışın beslenme ve egzersiz programlarını ihmal etmesi olduğunu vurgulayan Dr. Gülçin Cengiz Ecemiş, "Unutulmamalıdır ki modern tedavi yöntemlerine rağmen tip 2 diyabetin tedavisinde halen beslenme ve egzersiz en önemli tedavi metotlarıdır. Tedavinin nasıl belirleneceği hastanın durumuna, ek sorunlarına göre bireysel olarak planlanmalıdır" diye konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@