Dr. Çetinkaya: Hareketsiz yaşam, kalp krizine zemin hazırlıyor

KARDİYOLOJİ Uzmanı Dr. Yakup Çetinkaya, yaşam kalitesi ve süresini olumsuz etkileyen en önemli hastalıkların başında, kalp krizleri ve kalp damar rahatsızlıklarının geldiğini söyledi.

Sağlık 13.04.2016, 11:11
Dr. Çetinkaya: Hareketsiz yaşam, kalp krizine zemin hazırlıyor
KARDİYOLOJİ Uzmanı Dr. Yakup Çetinkaya, yaşam kalitesi ve süresini olumsuz etkileyen en önemli hastalıkların başında, kalp krizleri ve kalp damar rahatsızlıklarının geldiğini söyledi. Dr. Çetinkaya, ''Sağlıksız beslenme ve günlük yaşamda teknolojinin fazla kullanımı nedeniyle yaygınlaşan hareketsizlik, kalbi yoran faktörler arasında yer alıyor'' dedi.

Uzm. Dr. Yakup Çetinkaya, 10-17 Nisan Kalp Sağlığı Haftası’nda kalbi korumak için alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi. Çetinkaya, ''Kalp hastalarında görülen en sık şikayetler arasında; sıkıştırıcı özellikte göğüs ağrısı, eforla gelen nefes darlığı, çabuk yorulma, ani veya sürekli çarpıntı, öksürük, el ve ayaklarda morarma, baş ve ense ağrıları, baş dönmesi, bayılma, ayaklarda halsizlik, eklem ağrıları bulunmaktadır. Bu şikayetler görüldüğünde vakit kaybetmeden doktora başvurulması gereklidir'' ifadelerini kullandı.

Sigaranın, kalp krizine yol açan en önemli bir faktörlerden biri olduğunu kaydeden Dr. Yakup Çetinkaya, şunları söyledi:

''Özellikle erken yaşta sigaraya başlamak ve uzun süre sigara kullanmak, kalp ve dolaşım sistemi hastalıklarına neden olabilmektedir. Sigara içmiş ve bırakmış kişilerde, kalp krizi ihtimali yıllar geçtikçe azalmaktadır. Aşırı yağlı ve hayvansal gıdalar da kalp hastalıklarına sebep olabilmektedir. Sağlıklı ve yeterli beslenmeye dikkat edilmeli ve aşırı yağlı besinlerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Vitamin ve mineral açısından zengin, düşük kalorili gıdalar tüketilmelidir. Lifli gıda tüketimi arttırılmalı, haftada en az 2 gün balık yenilmelidir. Obezite yani aşırı kilo çağın en büyük sorunlarından biridir. Beslenme tarzı ve alışkanlıkları zamanla değişmekte, fiziksel aktivitenin minimum seviyede olması ve hareketsiz yaşamın etkisiyle obez birey sayısı gittikçe artmaktadır. Hareketsiz yaşam tarzı, kalp hastalıklarına zemin hazırladığından, fiziksel aktiviteler bir yaşam alışkanlığı haline getirilmelidir. Günde en az 30 dakika yürümek hayat kalitesini ve süresini arttırır.''

STRESLİ YAŞAMDAN UZAK DURUN

Uzm. Dr. Çetinkaya, yüksek tansiyon ve şeker hastalığının da kalp hastalıklarının önemli bir nedeni olduğunu vurguladı. Çetinkaya, ''Yüksek tansiyon ve şeker hastalarının mutlaka doktor kontrolünde düzenli takiplerini yaptırması yaşamsal önem taşımaktadır. Stresin de kalp hastalıkları ve kalp krizlerine zemin hazırladığı bilinen bir gerçektir. Stresli yaşamdan uzak durmanın, kalp sağlığı için önemli bir faktör olduğu unutulmamalıdır'' dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@