Domuz Gribi nasıl bulaşır? Domuz Gribinden nasıl korunulur?

Domuz Gribi nasıl bulaşır? Domuz Gribinden nasıl korunulur?

Sağlık 07.01.2016, 16:05
Domuz Gribi nasıl bulaşır? Domuz Gribinden nasıl korunulur?

Öldürücü sonuçlara yol açabilen domuz gribi hastalığı nasıl bulaşır? Domuz gribinden korunmanın yolları nelerdir? Detaylar haberimizde….

 

 

İlk olarak 2009 yılında Meksika ve Amerika’da yüz gösteren domuz gribi ardından tüm dünyada etkisini sürdürmüştür. Kış mevsiminin etkili olduğu bu günlerde domuz gribi haberleri tekrardan gündeme gelmeye başladı.  

Domuz Gribi Nasıl Bulaşır?
Domuz gribi salgın dönemlerinde kitlelerin sağlığını tehdit eden bir grip türüdür.  Özellikle insanlarla yakın iletişim halinde olan kişiler riskli gruptadır. Çünkü domuz gribi virüsü taşıyan kişilerin hapşırması ve öksürmesi yolu ile diğer bir kişiye rahatlıkla bulaşabilir. Ayrıca grip virüsünün bulaştığı yere dokunulup ardından ağıza veya buruna dokunulursa hastalık kolayca vücudunuza yerleşebilir.

Domuz Gribi Kimler İçin Daha Tehlikeli?
Domuz gribinde ölüm riski oranı astım, kalp, diyabet gibi kronik hastalığı bulunan kişilerde, hamilelerde ve çocuklarda sağlıklı bireylere oranla daha fazladır.

Domuz Gribinden Nasıl Korunulur?
Domuz gribinden korunmak için Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı aşıyı yaptırmak ilk adım olacaktır. Aşının ilk geliştirildiği tarihlerde de aşı hakkında yan etkileri tartışılmaktaydı. Yalnız 2009 yılına kadar 65 milyon aşı yapılmış fakat sıradan bir grip aşısının oluşturduğu yan etkilerden daha değişik bir etkiye rastlanmamıştır.

 

Solunum yolu ile bulaşan bu hastalıktan korunmak için bir diğer yöntem de kalabalık ortamlarda solunum maskesi kullanmaktır. Ayrıca kalabalık ortamlarda çevredeki insanlarla temasta bulunulmamalıdır. Temas haline geçilse bile ardından eller antibakteriyel jeller ile temizlenmeli veya iyice yıkanmalıdır. Bu temizlik yapılıncaya kadar ise hiçbir şekilde burun, ağız ve gözlerinize dokunmamanız tavsiye edilmektedir.

Uyku süresi, sıvı alımı ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi de domuz gribinden korunma açısından büyük önem taşımaktadır.

 

 

 

Kaynak: ÖğretmenDiyarı

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@