Doktor Tabelaları Süslü Olmayacak, Tıp Dışı Uzmanlıklar Yazılamayacak

-Türk Tabipleri Birliği’nin Tabela Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlandı. ANKARA(ANKA) – Doktorların tabelalarında Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde yer almayan bir uzmanlık dalına, tanı

Doktor Tabelaları Süslü Olmayacak, Tıp Dışı Uzmanlıklar Yazılamayacak

-Türk Tabipleri Birliği’nin Tabela Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlandı.

ANKARA(ANKA) – Doktorların tabelalarında Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde yer almayan bir uzmanlık dalına, tanı ve tedavi yöntemi ile sağlık kuruluşunda mevcut tıbbi cihaz bilgilerine ve özelliklerine yer verilemeyecek. Doktor tabelaları ışık verici vasıtalarla süslenemeyecek. Tabelalar süslemesiz ve sade olacak. Hastane dış tabela ve acil tabelası ancak sağlık kuruluşunun faaliyette bulunduğu saatlerde ışıklandırılabilecek. Kötü görünümlü tabelalar kullanılamayacak.

Türk Tabipleri Birliği’nin Tabela Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlandı. Yönetmelik sağlık hakkı gözetilerek, sağlık hizmetlerinin tıbbi deontoloji ve meslek etiği kurallarına uygun olarak sunulması için, sağlık kurum ve kuruluşlarının tabelalarında belirtilebilecek ibareler ile tabelaların diğer standartlarının belirlenmesi ve Türkiye genelinde uygulama birliğinin sağlanması amacını taşıyor. Muayenehane ve hastaneler dahil her türlü sağlık kurum ve kuruluşlarından özel olanlar sağlık kuruluşunun adından önce gelmek üzere “Özel” ibaresini belirtmek zorunda olacak. Tabelalarda Tıpta Uzmanlık Tüzüğünde yer almayan bir uzmanlık dalına, tanı ve tedavi yöntemi ile sağlık kuruluşunda mevcut tıbbi cihaz bilgilerine ve özelliklerine yer verilemeyecek. Sağlık kurum ve kuruluşları, ayrı bir tabela ile burada hizmet verilen tıp dallarını, ayrıca ruhsatlandırılmış özel hizmet birimlerini ve çalışan hekimlerin adı, soyadı ve uzmanlık dalları ile akademik unvanlarını gösteren tabelalar asabilecek ancak tam olarak faaliyete geçmemiş veya ilgili uzmanı olmayan tıp dalı ve ünite isimlerine yer veremeyecek.

Bina duvarlarına veya cama yazılan yazılar tabela olarak değerlendirilecek. Doktor tabelaları ışık verici vasıtalarla süslenemeyecek. Tabelalar süslemesiz ve sade olacak. Hastane dış tabela ve acil tabelası ancak sağlık kuruluşunun faaliyette bulunduğu saatlerde ışıklandırılabilecek. Kötü görünümlü tabelalar kullanılamayacak.

Halen kullanılmakta olan tabelalar 3 ay içinde yeni yönetmelik hükümlerine uygun hale getirilecek. (ANKA)

(HM/ORH)

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.