Doktor gerekli müdahaleyi yaptık dedi suçlamayı kabul etmedi

ADANA'da mide fıtığı ve küçültme ameliyatı yaptıkları 28 yaşındaki Fatih Besler'in ihmal sonucu ölüme neden oldukları iddiasıyla yargılanan doktorlardan anestezi uzmanı Dr. K.Ş. suçlamayı kabul etmezken, genel cerrahi uzmanı Dr. A.A. ise duruşmaya gelmedi.

Sağlık 13.12.2016, 17:03
Doktor gerekli müdahaleyi yaptık dedi suçlamayı kabul etmedi

Salih ÜÇTEPE (DHA) - ADANA'da mide fıtığı ve küçültme ameliyatı yaptıkları 28 yaşındaki Fatih Besler'in ihmal sonucu ölüme neden oldukları iddiasıyla yargılanan doktorlardan anestezi uzmanı Dr. K.Ş. suçlamayı kabul etmezken, genel cerrahi uzmanı Dr. A.A. ise duruşmaya gelmedi.

Düğünlerde piyanistlik yapan Fatih Besler, 2007'de Popstar yarışmasının Adana elemelerine katıldı. Evli 1 çocuk babası olan Fatih Besler, 2014'te mide fıtığı rahatsızlığı nedeniyle özel bir hastaneye gitti. 108 kilo ağırlığındaki Fatih Besler'i muayene eden Dr. A.A., iddiaya göre mide fıtığı ile mide küçültme ameliyatı yapılmasını önerdi. 15 Aralık 2014'te kapalı yöntemle ameliyata alınan Fatih Besler, operasyonun ardından nefes alamadı. Kalbi de duran Besler, doktorların çabasına rağmen yaşamını yitirdi.

Ailenin ihmal şikayeti üzerine Cumhuriyet Savcısı ameliyatı yapan A.A. ve anestezi uzmanı Dr. K.Ş. hakkında soruşturma başlattı. Soruşturma kapsamında Adli Tıp Kurumu 1'inci Adli Tıp İhtisas Kurulu, tarafından hazırlanan raporda görevlilerin kusuru olup olmadığı konusunda değerlendirme yapılamadığı belirtilirken uzman akademisyenler tarafından hazırlanan diğer raporda ise doktorların kusuruyla ilgili değerlendirme yapılamayacağı görüşüne yer verildi. Raporların ardından soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcısı, tutuksuz sanıklar Dr. K.Ş. ile Dr. A.A. hakkında 'taksirle ölüme neden olma' suçundan 6'şar yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 2'inci Asliye Ceza Mahkemesi'ne dava açtı.

GEREKLİ MÜDAHALEYİ YAPTIK

Davanın ilk duruşmasına doktorlar K.Ş. katılırken A.A. ise duruşmaya gelmedi. Suçlamayı kabul etmeyen K.Ş. hastaya gerekli müdahaleyi yaptıklarını olayda bir kusurlarının olmadığını belirterek savunmasında şunları söyledi:

"Hasta, kalp yetmezliğinden öldü. Bu sebebe götüren nedenler farklı olabilir. Bu solunum yetmezliği de alerjiye bağlıdır. Davaya konu vakada hasta kendiliğinden düzelmeyince önce ileri destek uyguladık. Daha sonra reanimasyon uygulaması yaptık. Bundan da sonuç alamadık ve hastayı kaybettik."

Fatih Besler'in ailesi şikayetçi olurken hakim, doktor A.A.'nın bir sonraki celse hazır edilmesi için duruşmayı erteledi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@