Doğum Kontrol Hapları 200 Bin Rahim Kanseri Vakasını Engelledi

İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen ve geçtiğimiz günlerde The Lancet Oncology tarafından yayımlanan araştırma doğum kontrol haplarının son 10 yılda 200 bin kadının rahim kanseri olmasını engellediğini gösterdi.

Sağlık 20.08.2015, 12:58
Doğum Kontrol Hapları 200 Bin Rahim Kanseri Vakasını Engelledi

ANKARA (ANKA) – İngiltere’de Oxford Üniversitesi tarafından yürütülen ve geçtiğimiz günlerde The Lancet Oncology tarafından yayımlanan araştırma doğum kontrol haplarının son 10 yılda 200 bin kadının rahim kanseri olmasını engellediğini gösterdi.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, doğum kontrol haplarının son 10 yılda 200 bin kadının rahim kanseri olmasını engellediğini gösteren araştırmaya ilişkin yaptığı açıklamada, doğum kontrol haplarının doğum kontrolü dışında yararları olduğunu belirterek, şunları ifade etti:

“Bu kavramın içinde rahim, endometrium, yumurtalık, kolon yani kalın bağırsak kanserinin önlenmesi yer alıyor. Bunun dışında kemik erimesinin engellenmesi, yumurtalık kistlerinin önlenmesi ve memedeki fibrokistik hastalıkların engellenmesi gibi yararları da var. Türkiye’de ‘Doğum kontrol hapı kanser yapar’ diye bir korku var ancak doğum kontrol hapının yaptığı bilinen hiçbir kanser yok. Daha önce meme kanseri riskini arttırdığını söyleyen bir iki çalışma oldu ancak bu ispat edilebilmiş bir tez değil. Tam tersi, yumurtalık, rahim ve bağırsak kanserini ciddi olarak istatistiki anlamda azalttığı gözlemlenmiştir. Yumurtalık kanserinin gelişimindeki sebeplerden birisi yumurtlamayla ilgilidir, aylık olarak oluşan yumurtalığın üzerindeki açılmalar ve çatlamaya bağlı faktörlerin yumurtalık kanserini tetiklediğine dair teoriler var. Dolayısıyla yumurtalık kanserini engellemesindeki etki mekanizması, yumurtlamayı engellemesiyle, hanımların aylık yumurta oluşumunu engellemesiyle ilişkilendiriliyor. Doğum kontrol haplarının ikinci etki mekanizması ise rahim duvarını inceltmesi, yani rahim kanseriyle ilişkili. Eğer yumurtlama oluşursa, rahim duvarının incelmesi sayesinde döllenmiş yumurtanın, rahim duvarına yapışmasını engelleyen bir mekanizması var. Rahim duvarını inceltici etkisi de zaten rahim kanserini önlemedeki etki mekanizması olarak biliniyor. 10 yıl ve daha uzun süre kullanımda bu etki çok daha belirgin. Ama çalışmalar gösteriyor ki, 6 ay gibi kısa bir süre kullanıldığında bile rahim ve yumurtalık kanseri riskini ciddi olarak azaltıyor. Kadınlar için çok önemli bir etkisi daha var, doğum kontrol hapları dismenoreyi yani ağrılı adet görmeyi de azaltıyor ve kanıtlanmış bir etki olarak sivilceleri azaltarak cildi güzelleştiriyor.” (ANKA)

(AYÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@