Doğru Bilinen Diyet Hataları

Özellikle ilk tanıştığınız kişilerde ilk izlenimi dış görünüş olduşturur. Kilolu insanlar bu durumdan oldukça olumsuz etkilenirler. Kötü bir yorumlama olsa da bazı insanlar ilk tanışmal

Sağlık 28.04.2015, 12:32
Doğru Bilinen Diyet Hataları

Özellikle ilk tanıştığınız kişilerde ilk izlenimi dış görünüş olduşturur. Kilolu insanlar bu durumdan oldukça olumsuz etkilenirler. Kötü bir yorumlama olsa da bazı insanlar ilk tanışmalarda dış görünüşe göre olumsuz tavır takınabiliyorlar.

 

Bireylerde oluşan bu kötü bakış açısını ortadan kaldırmak neredeyse imkansız olduğu için dış görünüşümüze özen göstermeliyiz. Buna da kilo dengesini sağlamak ile başlayabilirsiniz.

 

Zayıflamak için her gazetede her sitede ve neredeyse tüm platformlarda diyet programları, zayıflama programları veya sıkılaşma egzersizleri tarzı başlıklar görürsünüz. Fakat bu diyetleri ve egzersizleri bilgisiz ve plansız olarak uygulamak size sinir ve kas hastalıkları olarak geri döner. Bir çok diyet programında fazlaca hatalar yapılıyor. İşin kötüsü de doğru sanılan yanlışlar. İşte diyette yapılan doğru bilinen hatalar :

 

1- Hayatınızdan Karbonhidratı Çıkarmak

 

Diyetinizde yapabileceğiniz en büyük hata karbonhidratlı besinleri yemek listenizden çıkarmaktır. Başta beyin olmak üzere vücudunuzun bir çok yapısına karbonhidrat gerekmektedir. Önemli olan konu karbonhidratı yeterli miktarda yani fazlaya kaçmadan tüketmektir. Karbonhidratın tamamen çıkarılması ile insan vücudunda kas kayıpları, sinir bozukluğu,bitkinlik, ani tatlı krizi gibi olaylara neden olabilir. Karbonhidrat tüketirken sağlıklı ve doğal olması sağlık açısından çok önemlidir. Sağlıklı karbonhidratlar , tam buğday ekmeği, bulgur pilavı,meyveler,kepekli makarna gibi besinlerde mevcuttur.

 

2-  Bitki Çaylarının Hatalı İçilmesi

 

Bir çok diyet programında bitki çaylarının bol bol içilmesi konusunda maddeler mevcut. Şu bir gerçektir ki ; bitki çayları insanı rahatlatabilir ve kilo-ödem atımına yardımcı olabilir. Fakat bitki çaylarının faydalı olabilmesi için iki şart vardır : Birinci doğal ve şifalı bitkiler ile hazırlanmalı , ikinci şart ise doğru ve bilinçli tüketim. Bitki çaylarının yanlış ve olması gerekenden fazla tüketilmesi sonucunda vücuttaki su daha hızlı dışarı atıldığı için ishale neden olabilir. Ayrıca kalp ritim bozukluğuna, düzensiz tansiyona, karaciğerde toksik (zehirli) maddelerin oluşmasına, böbreklerin hasar almasına neden olabilir. Bu nedenle bitki çaylarını yeterli miktarda tüketin.

 

 

3- Zayıflama İlaçları Tüketmek !!!

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da belirttiği gibi zayıflama ve kilo verme ilaçla vs olacak iş değildir. Zayıflama doğal ve sağlıklı düzen isteyen bir süreçtir. Bu nedenle televizyonda, gazetelerde, sokaklarda veya internette satılan, Sağlık Bakanlığı’nın onayı olduğu iddia edilen ürünlerden kesinlikle uzak durun. Zayıflama ilaçları kalp ritim bozukluğuna, tansiyon düzensizliğine, hormonal dengesizliklere, karaciğerde zehir ürünleri birikmesine neden olabilmektedir. Bu yüzden zayıflamayı doğal süreç olarak yaşamalısınız. Acele ederek hızlı zayıflayacağım diye sağlığınızdan hatta canınızdan olmayın !

 

4- Gereğinden Fazla Spor Yapmak

 

Spor ve egzersiz yapmak zayıflamanın olmazsa olmazı … Eğer programlı bir şekilde spor yapıyorsanız diyet listenizde spor öncesi ve sonrası olmak üzere beslenme maddeleriniz olmalıdır. Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre en ideal spor süresi haftada 150 dakikadır. Tabi ki bu süreyi birkaç güne sıkıştırmamak gerekir. Önemli olan bu süreyi yayarak spor ve egzersiz uygulamaktır.

 

5- Meyveyi Sınırsız Yapmak

 

Meyveyi listeden çıkarmanın zararlı olduğu kadar meyveyi sınırsız yapmak da zararlıdır. Meyveler, mevsimine göre vitamince zengin besin değeri yüksek gıdalardır. Fakat fazla tüketiminde ise ; içinde ki fruktoz miktarının fazla olmasından dolayı göbek bölgesinde yağlanmaya neden olabilir. Bu sebeple meyvelerin miktarı diyet listenizde ki öğünlerin porsiyonlarına göre ayarlanmalıdır

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@