Diyabete karşı önlem alın

2035 yılında diyabetli insan sayısı yüzde 55 artarak 592 milyona ulaşacak. Doğru beslenme ve egzersiz diyabetin temel önlemleri arasında

Sağlık 16.11.2015, 10:45
Diyabete karşı önlem alın

Dünya Diyabet Günü 14 Kasım’da kutlandı. 1921 yılından itibaren diyabet tedavisinde Frederick Banting ve Charles Best’in bulduğu insülin kullanılmaya başlanmasıyla her yıl Banting’in doğum günü olan 14 Kasım’da kutlanmaya başlandı. Uluslararası Diyabet Federasyonu verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 8.3’ünde diyabet mevcut. 2013 yılında tüm dünyada 382 milyon birey diyabetli iken bu sayının 2035 yılında yüzde 55 artarak 592 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Ayrıca diyabetli bireylerin yüzde 46’sının yani yaklaşık 175 milyon kişinin hastalığının farkında olmadığı, 316 milyon kişinin ise diyabet için yüksek risk altında olduğu belirtiliyor. 2013 yılında tüm dünyada 20-79 yaş grubunda diyabete bağlı hayatını kaybeden insan sayısı 5.1 milyona ulaştı. Uluslararası Diyabet Federasyonu 2035 yılı tahminlerine göre diyabetli nüfus itibarı ile Türkiye, diyabetin dünyada en yüksek olacağı ilk 10 ülke arasına girecek.

 

Bu artışın başlıca nedenleri nüfus artışı, yaşlanma ve kentleşmenin getirdiği yaşam tarzı değişimi sonucu obezite ve fiziksel inaktivitenin artmasıdır. Diyabet Hastalığı, Tip 1 ve Tip 2 olarak ortaya çıkmaktadır. Tip 1 diyabet tedavisinde şeker düşürücü hapların yeri yoktur ve tedaviye direkt insülin verilerek başlanır. Tip 2 diyabet tedavisinde kan şekeri regülasyonu diyet-egzersiz ve şeker düşürücü haplarla sağlanmıyorsa insülin tedavisi gerekir. Buna ek olarak ameliyat olacak hastalarda, ameliyat döneminde, hamilelik, ağır enfeksiyon geçirenler, ayak yarası olan kişilerde insülin tedavisi uygulanır. Tip 2 diyabetin ortaya çıkışı daha yavaştır ve bu yüzden tespiti de daha zordur. Bazı tip 2 diyabetli kişilerde hiç bir erken belirti görülmez ve başlangıçtan bir kaç yıl sonra çeşitli diyabet komplikasyonları varlığıyla teşhis edilirler.

Belirtileri: * Aşırı susama * Sık idrara çıkma * Yorgunluk * İstenmeyen kilolar * Tekrarlayan enfeksiyonlar * Yaralarda geciken iyileşmeler * Ani oluşan titremeler * Depresyon

Türkiye Diyabet Vakfı’ndan sağlıklı bir yaşam için öneriler• Kahvaltı yapmadan güne başlamayalım. • Her öğün yemeğe salata ile başlayalım. • Her gün mutlaka süt, yoğurt ve peynir tüketelim. • Tam tahıllara ve lifli besinlere soframızda mutlaka yer verelim. • Haftada en az iki kez balık tüketelim. • Buzdolabımızda taze sebze ve meyvelere geniş yer ayıralım. • Soframızdan tuzu ve şekeri kaldıralım. • Her gün en az beş bardak su içelim. • Günde beş bin adım yürüyelim. • Çocuklarımıza sağlıklı beslenme alışkanlığı için örnek olalım.

Risk faktörlerine dikkatDİYABETİN risk faktörleri arasında, fiziksel aktivitenin azlığı ve obezite önemli yer tutar. Fiziksel aktivitenin azlığı diyabet gelişiminde rol oynadığı gibi diyabetli bireylerde kan şekeri regülasyonunu da olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle tüm diyabetliler ve hatta diyabet riski taşıyan bireyler yaşları, fiziki kapasiteleri ve eşlik eden sağlık sorunları da göz önünde bulundurularak düzenli egzersiz programları uygulamalıdırlar.

Diyabet tanısı alan her bireye yaşına, kilosuna, fiziksel aktivitesine uygun bir beslenme programı uygulanmaktadır. Diyabet tedavisinde egzersiz ve diyet tedavisine rağmen kan şekeri hala yüksek seyrediyorsa şeker düşürücü hapların kullanılması gerekir. İlaç tedavisinde diyabetlinin dikkat etmesi gereken hususlar; ilaçların zamanında ve doktorun uygun gördüğü dozda kullanılmasına özen göstermektir.

Kaynak: Birgün Gazetesi

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@