Diş Hekimleri Performans Sistemine Kurban Edilmemeli

Aktif Sağlık-sen Genel Başkanı Ümit Karataş\'tan açıklama....

Sağlık 25.11.2015, 20:50
Diş Hekimleri Performans Sistemine Kurban Edilmemeli

AKTİF SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKAN YRD.ÜMİT KARATAŞ;''Türkiye’de ağız ve diş sağlığı koruyucu hizmetlerinin yetersiz olduğuna dikkat çekerek, bu konuda diş hekimlerinin içerisine düşürüldüğü performans çıkmazının payının da bulunduğunu belirten ve  Diş Hekimlerinin bu çıkmazdan kurtarılması gerektiğini ifade eden BAŞKAN KARATAŞ; Performans sistemi nedeniyle Diş Hekimlerinin nitelikli bir ağız ve diş sağlığı hizmetini sahip olamadıkları zaman nedeniyle yeterli ölçüde gerçekleştiremediklerini ve  her geçen gün daha ağır koşullar altında hizmet vermek zorunda kaldıklarını ifade etti.

AKTİF SAĞLIK-SEN GENEL BAŞKAN YRD.ÜMİT KARATAŞ; 18-24 Kasım Ağız Diş Sağlığı Haftası ve 22 Kasım Dünya Diş Hekimliği Günü dolayısıyla yaptığı basın toplantısında diş hekimlerinin sorunlarına dikkat çekti.

Ülkemizde hangi gerekçelerle açıldığı henüz anlaşılamayan, alt yapısı ve öğretim üyesi yetersiz dişhekimliği fakültelerinin sayısı giderek artmaktadır. Bu da yetmezmiş gibi mevcut fakültelerin kontenjanlarının da artırılması dişhekimliği eğitiminin niteliğini azaltmaktadır.Avrupa Birliği ülkelerinin tamamında yaklaşık 150 kadar olan dişhekimliği fakültesi sayısının Türkiyede 70 olduğuna dikkat çekerek, “Eğitimin önemi ve bir toplumun çağdaş uygarlık seviyesine ulaşması için etkisi elbette tartışılamaz. Ancak bu şekilde gereksiz ve niteliksiz birçok fakülteyle gençlerin mesleklerine hazırlanması da kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ağız ve diş sağlığı koruyucu hizmetlerinin yetersiz olduğuna dikkat çeken KARATAŞ; bu sorunun çözümü için toplumun tüm kesimlerinin ağız ve diş sağlığı hakkını ve diş hekimlerinin emeğini savunması gerektiğini ifade ederek, çıkarılacak yeni kanunlarla da diş hekimlerinin sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtti.

Dişhekimlerinin sanat ve zanaat arasındaki ince bir çizgide mesleklerini icra etmekteler.“Ülkemizde ağız ve diş sağlığı hizmetlerinin niteliğinin AB kriterlerine uygun şekilde yükseltilmesi ve bu amaçla da bazı düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.

Muayenehanelerde çalışan diş hekimlerinin “Ağız-Diş Sağlığı Hizmeti Sunulan Özel Sağlık Kuruluşları Hakkındaki Yönetmelik”le birlikte karşılaştıkları sorunlara da dikkat çeken BAŞKAN KARATAŞ; Söz konusu yönetmelikle muayenehanelerin mevcut fiziki şartlarına, hizmet verme sürelerine, sermayedar ortağın dişhekimi olmadığı özel sağlık kuruluşlarının açılmasına ilişkin yeni düzenlemelere yer verildiğini belirterek, “Dişhekimi olmayan kişilerin sermayedarlığında kurulan çalışma ortamları dişhekiminin kendi sorumluluğunda mesleğini icra etmesini engelleyecektir. Muayenehanenin kar amaçlı bir ticarethane olarak görülmesine de bu durum sebep olacaktır. O nedenle yönetmelik tekrar gözden geçirilmelidir.

Kamuda çalışan dişhekimlerinin  performans sistemi içerisinde verimli çalışamadıklarını ve her geçen gün daha ağır koşullar altında hizmet vermek zorunda bırakıldıklarını söyleyen Bayraktar, diş hekimlerinin içerisine düşürüldükleri performans kıskacından kurtarılması gerektiğini ifade etti. Bayraktar, performans sistemi nedeniyle diş hekimlerinin nitelikli bir ağız ve diş sağlığı hizmetini sahip olamadıkları zaman nedeniyle yeterli ölçüde gerçekleştiremediklerini söyledi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@