DASH DİYETİ; Yüksek tansiyon ve Obeziteye çare mi?

Sosyal medyada bilgilendirici paylaşımlarıyla da beğenilen Dr Emre Ertürk ile Beslenme konusunda dünyada çok konuşulan Dash Diyetini konuştuk.

Sağlık 24.12.2020, 13:02 24.12.2020, 13:07
DASH DİYETİ; Yüksek tansiyon ve Obeziteye çare mi?

Kardiyoloji Uzmanı Dr Emre Ertürk Kalp ve Damar hastalıkları konusunda İstanbul’da en çok tercih edilen kalp hekimlerinin başında geliyor. Bunun nedeni hem teknolojiyi hem de dünyada sağlık alanında ki gelişmeleri yakından takip etmesi ayrıca hastalarına uygulaması geliyor. Sosyal medyada bilgilendirici paylaşımlarıyla da beğenilen Dr Emre Ertürk ile Beslenme konusunda dünyada çok konuşulan Dash Diyetini konuştuk. 

Evet şimdi hocamızı dinliyoruz. 

“Hipertansiyonu (Yüksek tansiyon) tedavi DASH DİYETİ etmek için yapılan araştırmalar sırasında ortaya çıkan DASH diyeti, 1990'ların başında keşfedildi. O zamandan beri, birçok çalışma yapıldı ve hepsi DASH diyetinin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini ve zamanla insanlarda hipertansiyon ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini doğruladı.  

DASH diyetinde yediğiniz yiyecekler

DASH diyeti, meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar gibi sodyum oranı düşük besin açısından zengin gıdalar üzerine kuruludur. 

Çok uzun süre sadece sodyumun azaltılmasına odaklanan uzmanlar artık bitki bazlı gıdalarda bulunan diğer minerallerin daha fazlasının dahil edilmesinin çok yararlı olduğunu düşünüyorlar.

Özellikle, potasyum, magnezyum, kalsiyum ve lif bakımından zengin yiyecekler yenmeli. DASH onaylı gıdalar; yulaf ezmesi, yapraklı yeşillikler, patates, elma, muz, portakal, balık ve karışık kuruyemişlerdir. 

DASH diyeti için örnek menü

Günlük 2.000 kalorilik bir diyet izliyorsanız, DASH'da bir günlük beslenme listesi:

KAHVALTI: Bir orta boy muz ve bir bardak az yağlı süt ile bir fincan kepekli gevrek tahılının 4/3’ü bir dilim kepekli ekmek ve isterseniz bir çay kaşığı margarin. Bir bardak portakal suyu 

APERATİF: Bir bardak tuzsuz bademin üçte biri.

ÖĞLE: İki dilim kepekli ekmek ve bir çorba kaşığı hardal ile bir fincan tavuk salatasının dörtte üçü.

APERATİF: Çeyrek bardak kuru üzüm.

AKŞAM YEMEĞİ: Bir bardak sote yeşil fasulye ve bir çay kaşığı margarin ile kaplanmış küçük, fırında patates ile iki yemek kaşığı yağsız soslu dana eti.Memnun kalmazsanız, küçük bir elma ve bir bardak az yağlı süt ekleyin.

APERATİF: Yarım fincan yağsız meyve yoğurt. 

DASH diyeti kan basıncını nasıl düşürebilir?

Beslenmenin kalp sağlığınız ve kan basıncınız üzerinde önemli bir etkisi vardır. Journal of American Cardiology'de yayınlanan (2017 çalışması), hipertansiyon öncesi veya aşama bir hipertansiyonu olan 412 katılımcıyı inceledi ve daha az tuz tüketmenin daha düşük kan basıncı ile doğrudan bir ilişkisi olduğunu ispatladı. Çalışma, DASH diyetini izleyen ve sodyum alımlarını 30 gün boyunca günde 1.150 miligrama düşüren katılımcıların, sistolik kan basıncında standart bir diyeti yiyen katılımcılardan daha büyük bir azalma olduğunu buldu. Dahası, bir kişinin sistolik kan basıncı, başlangıçta ne kadar yüksek olursa olsun, düşük sodyum DASH diyetinden sonra iyileşme görülüyor.

Örneğin, orijinal sistolik kan basıncı 150 mm Hg'den yüksek olan kişiler 15.54 mm Hg kadar bir azalma görürken, orijinal sistolik kan basıncı 130 mm Hg'den düşük olan insanlar 2.07 mm Hg kadar bir düşüş gördü.

DASH diyeti kilo kaybına da yardımcı olabilir 

Bununla birlikte, bu diyetin faydaları hipertansiyon ve kalp sağlığının ötesinde.

Orijinal araştırma, DASH diyetinin hipertansiyon üzerindeki faydaları için olmasına rağmen, aslında herkes için önerilen bir diyet Takip edilmesi kolay bir diyet, çünkü çok karmaşık değil ve tatlıyı kesmek dışında çok fazla kısıtlama yok. DASH Diyet daha sağlıklı yemek isteyen herkes için çok güvenli ve sürdürülebilir. Bu diyetin ana odağı kilo kaybı olmasa da birçok insanın diyette biraz kilo verdiğini, çünkü birçoğunun daha sağlıklı, daha az işlenmiş yiyecekler yiyor.

Örneğin, bir 2016 çalışması, DASH diyetinin kilo kaybı için, özellikle aşırı kilolu veya obez olan katılımcılar için diğer düşük enerjili diyetlerden daha etkili olduğunu buldu.

DASH diyeti insanların sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirmeleri için çok uygun. 

Dr Emre Ertürk

Kardiyoloji Uzmanı

www.emreerturk.com.tr

0216 565 40 55

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@