Çukurova’nın sağlığında genetik tehdit: Akraba evliliği

Tolunay DUMAN/TARSUS(Mersin), () - MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde seminer veren Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Lüleyap, bölgede yaygın olan genetik hastalıkların akraba evliliklerinden kaynaklığını söyledi. Medical...

Sağlık 31.08.2016, 16:41
Çukurova’nın sağlığında genetik tehdit: Akraba evliliği

Tolunay DUMAN/TARSUS(Mersin), () - MERSİN'in Tarsus İlçesi'nde seminer veren Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ümit Lüleyap, bölgede yaygın olan genetik hastalıkların akraba evliliklerinden kaynaklığını söyledi.
Medical Park Hastanesi tarafından İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası'nda (TTSO) düzenlenen seminere, yaklaşık 40 hekim katıldı.
Çukurova’da genetik hastalıkların yüksek olmasının temel nedeninin akraba evlilikleri olduğunu, bu uygulamanın riski 3-4 kat artırdığını ifade ede Lüleyap, şöyle devam etti:

"Bugünkü teknolojiyle genetik hastalıklar tamamen iyileştirilemiyor. Kan nakilleri ve ilaçlarla hastanın ömrünü uzatmaya ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik tedavilerin ötesine geçilemiyor. Bu hem hasta ve ailesi için çok zor bir durum, hem de topluma ve devlete bir yük. Akraba evliliklerinin azalmasını sağlayacak eğitim, bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarının geliştirilmesi zorunlu. Başta kadınlar olmak üzere, bölge insanı konu hakkında bilgilendirilirse akraba evlilikleri azalır. Bu da genetik hastalık taşıyan insan sayısının düşmesini sağlar. Unutulmamalıdır ki hastalıkları önlemenin ekonomik ve toplumsal maliyeti, o hastalığı tedavi etmeye çalışmanın maliyetinden çok daha azdır."


FOTOĞRAFLI
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@