Çocuğun Düzenli Uykusu İçin...

SAMSUN'da görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuba Ayçiçek, çocuklara düzenli bir uyku öncesi masal ve rahatlatıcı bir müziğin, seveceği bir oyuncağı gibi güven objesi ile baş başa bırakmanın, uykuyu onlar için sevimli hale getirilebileceğini söyledi.

Sağlık 11.11.2015, 11:52
Çocuğun Düzenli Uykusu İçin...
SAMSUN, (DHA) - SAMSUN'da görevli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Tuba Ayçiçek, çocuklara düzenli bir uyku öncesi masal ve rahatlatıcı bir müziğin, seveceği bir oyuncağı gibi güven objesi ile baş başa bırakmanın, uykuyu onlar için sevimli hale getirilebileceğini söyledi.

Uzman Dr. Tuba Ayçiçek, çocukların sağlıklı ve düzenli uyku uyumaları için ailelere tavsiyelerde bulundu. Dr. Ayçiçek, "Çocuk, temasla anne göğsünde beslenerek ya da sallanarak uykuya dalmaya alışmışsa her uyandığında uyumak için zorunlu hale gelen bu şartların varlığını isteyecektir. Böylece anne ya da bakıcı için uykusuz geceler başlayacaktır. Bu nedenle bebeklik döneminde geliştirilen uyku alışkanlığı konusunda ailenin çocukları ve kendi çıkarları açısından çocukların bağımsız uykuya dalabilme alışkanlığını oturtmaları gerekir" diye konuştu.

Uyku üzerinde beslenme ile ilgili bazı etkenlerin de söz konusu olduğunu vurgulayan Dr. Tuba Ayçiçek, "Gece yarısı kan şekerinin düşmesi uyanmaya yol açacaktır. Bu açıdan uyku saatine yakın karbonhidrattan zengin gıdalardan (unlu ve şekerli) kaçınmak gerekir. Gıda alerjileri de kaşıntı astım ve sindirim problemlerine yol açarak uyku kalitesini bozacaktır. İnek sütü alerjisi olan çocukta inek sütünün diyetten çıkarılması uyku kalitesinde düzelmeler sağlamaktadır" dedi.

Dr. Tuba Ayçiçek, düzenli bir uyku öncesi masal ve rahatlatıcı bir müzik, gün içerisinde bedensel aktivite için fırsat sağlanması uyandığında onu bekleyen cazip aktivite ve sürprizler listesi sunmak çocuğu seveceği bir oyuncağı gibi güven objesi ile baş başa bırakmak badem yağı papatya ya da lavanta yağı ile masaj yapmak uykuyu çocuk için sevimli hale getirilebileceğini belirterek, "Uyumaya gitme zamanı hakkında aile ile çocuk arasında savaş değil barış ortamı yaratmak belki de problemlerin çözümünü sağlayacaktır" dedi.

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@