Bu doktor bir günde 'uzman' oldu Çünkü...

Olur mu öyle şey demeyin bal gibi de oluyor... İşte bir günde uzman olmanın yolu....

Sağlık 15.07.2016, 13:13
Bu doktor bir günde 'uzman' oldu Çünkü...
Başbakan Binali Yıldırım’ın ‘şirin’ diye tanımladığı sağlık alanında yaşanan skandallara bir yenisi daha eklendi.

Sağlık Bakanlığı, Özcanlı’ya “Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles County-Harbor-Ucla Medical Center”dan aldığı bir günlük sertifika ile 2013 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, 2015 yılında da Çocuk Acil alanında uzman unvanı verdi.

8 yıllık eğitim değil 1 günlük sertifika

BirGün gazetesinden Burcu Cansu'nun haberine göre, herhangi bir kurumda çocuk sağlığı ve hastalıkları uzman hekimi olarak görev yapmak için, 5 yıllık tıp eğitiminin ardından uzmanlık alanı için de 3 yıl daha eğitim almak gerekiyor. Yani toplamda 6 yıl tıp eğitimi, 5 yıl uzmanlık, 3 yıl da yan dal uzmanlık ile toplam 14 yıllık bir eğitim sürecinin tamamlanması gerekiyor. Bakanlık tarafından uzmanlık verilen Özcanlı ise, bu eğitim süreçlerinden geçmedi.

Bakanlık kayıtlarında da, Özcanlı’nın bu süre içerisinde eğitimine devam etmediği ve özel tıp merkezlerinde çalıştığı görülüyor. Kayıtlara göre, 2013 yılında Siirt’e, 2016 yılında da Urfa’ya uzman olarak ataması yapıldı. Özcanlı’nın “Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles County-Harbor-Ucla Medical Center”dan 17 Aralık 2013 tarihinde aldığı ‘1 günlük’ uzmanlık eğitim sertifikası, Sağlık Bakanlığı tarafından 8 yıllık uzmanlık eğitimi ile ‘denk’ tutuldu.

Bakanlık onaylı uzman

Pratisyen hekim olarak görevini sürdürmesi gereken Özcanlı’nın sertifikası Sağlık Bakanlığı kaşesi ile,“1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun ve İlgili Uzmanlık eğitimi mevzuatı hükümlerine göre Amerika Birleşik Devletleri Los Angeles County-Harbor-Ucla Medical Center’de yaptığı uzmanlık eğitiminin denklik işlemleri sonucunda 17.12.2013 tarihinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları alanında uzman unvanı kazanmıştır” şeklinde onaylandı. Yine aynı sertifikayı ‘denklik’ olarak onaylayan Sağlık Bakanlığı 18 Kasım 2015 tarihinde de, “… uzmanlık eğitiminin denklik işlemleri sonucunda Çocuk Acil alanında uzman unvanı kazanmıştır” evrakını kaşeledi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@