Bilim İnsanları Elmanın Beyinde Nöron Üretimini Güçlendirdiğini Kanıtladı! 

Yapılan son araştırmalarda elma ve diğer meyvelerin yeni beyin hücrelerinin üretiminde en etkili doğal ürünler oldukları ortaya koyuldu. Bilim insanları tüketimini önemle öneriyor.

Bilim İnsanları Elmanın Beyinde Nöron Üretimini Güçlendirdiğini Kanıtladı! 

Avustralyada’ki Queensland Üniversitesi ve Almanya’daki Nörodejeneratif Hastalıklar Merkezi’nden bilim insanları, belirli besinlerin sağladığı güçlü konsantrasyonun beyinde yeni nöronları üretmeye yardımcı olduğunu kanıtladılar. Bu besinlerinden başında ise bitkisel besinler ve özellikle de elma yer alıyor.

Araştırma Sonuçları

Yapılan son araştırma kapsamında, elmanın beyinde yeni nöronları üretme süreci olarak bilinen nörojenezi teşvik ettiği ve aynı zamanda genç kalmayı sağlayan aktiviteleri desteklediği açıklandı. Tem Cell Reports dergisinde yayımlanan araştırma kapsamında, elma ve diğer meyce çeşitlerinin bilişsel işlemleri iyileştirdiği belirtildi.

Hafızayı kuvvetlendirmeye yardımcı olan elmanın aynı zamanda yeni beyin hücresi üretim sayısını ve hızını da yüksek seviyede arttırdığı ortaya koyuldu. Bu etkiye, meyvelerde yer alan doğal bitkisel besin bileşenleri yoluyla ulaşıldığı, bu bileşenlerin ise yüksek oranda elma, kırmızı üzüm ve yeşil çayda bulunduğu belirtildi.

Araştırmada elma tüketimi ardından bilişsel işlevde açık şekilde gelişmelerin gözlemlendiği, hayvanlar üzerinde bunun doğrulandığı, araştırmanın ise ilk olarak fareler üzerinde yapıldığı açıklandı. Bu verilerin elde edilmesi ardından elma ile üretilebilecek ilaçların ve bunların insan beyni üzerinde sağlayabileceği etkilerin araştırılacağı duyuruldu.

Elmanın Mucizevi Yanları

Elmanın birçok faydalı yanı olduğu tıp dünyası tarafından kabul edilirken, güzelliğin ve gençliği kaynağı olduğu da uzmanlar tarafından belirtiliyor. Elma yüksek besin değeri ile günde 1 tane tüketilmesi halinde, lifli yapısı ile tokluk hissini uzun süre korumaya yardımcı oluyor. Bu kapsamda ise kilo verme hızına destek sağlıyor. Çocukluktan itibaren yapılan tüketimi kapsamında ise kanserli hücre oluşum riskini düşürüyor.

Kalorisinin düşük olması, beyin aktivitelerini desteklemesi ve C vitamin kaynağı olması sebebiyle sağlıklı bir yaşam için tüketilmesi gereken ilk bitkisel besinler arasında yer alıyor. Onu listenin başına ekleyen bilim insanları ve hekimler ise günde 1 kez tüketilmesinin önemli olduğunu belirtiyorlar. Özellikle de Kış aylarında enfeksiyonlardan korunmak için elma tüketimi öneriliyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@