Bebeklerde Görülen Her Sarılık Masum Değil

ANKARA (ANKA) -Bebeklerde görülen sarılığın nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi...

Sağlık 04.11.2015, 11:15
Bebeklerde Görülen Her Sarılık Masum Değil

ANKARA (ANKA) -Bebeklerde görülen sarılığın nedenleri ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi veren Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli ve Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Turan Kanmaz, 14 günde geçmeyen sarılığın, bebeğin beyninde hasara neden olabileceği ya da karaciğer yetmezliği gibi önemli bir sağlık sorununa davetiye çıkarabileceği konusunda uyardı.

Bebeklerde görülen sarılık hakkında bilgi veren Memorial Şişli Hastanesi Organ Nakli ve Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Turan Kanmaz, bebeklerde görülen sarılığın ne kadar masum görünse de kalıcı hastalıklara sebep olabileceğini belirtti.

-ERKEN DOĞAN BEBEKLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR-

Anne sütü sarılığının, yeni doğan bebeklerin yüzde 15'inde görülebilen, doğumdan sonraki ikinci haftanın sonuna doğru başlayıp yavaş yavaş azalarak birkaç ay içinde düzelebilen masum bir sarılık türü olduğunu bildiren Kanmaz, “Fizyolojik sarılık ise yeni doğan bebeklerde kanda bilirubin düzeyinin artması sonucu gelişen bir hastalıktır. Doğumdan sonraki ilk haftada az veya çok miktarda mutlaka bilirubin artışı olmaktadır. Normal zamanda doğan bebeklerin yüzde 60'ında, erken doğan bebeklerin ise yüzde 80'inde fizyolojik sarılık görülebilmektedir” açıklamasında bulundu.

-FİZYOLOJİK SARILIK BEYİNDE HASARA NEDEN OLABİLİR-

Alyuvarların hızlı ve aşırı şekilde parçalanması, bebek karaciğerinin oluşan bilirübini atacak kapasiteye sahip olmaması sonucu fizyolojik sarılığın geliştiğini kaydeden Kanmaz, hastalığın aşamalarını şöyle açıkladı:

“Gözlerden başlayarak tüm vücutta sararma ile kendini gösterir, kanda bilirübin düzeyi ölçülerek tanı konulur. Sarılığın seviyesi yükseldiğinde tedavide gecikilirse aşırı derecede artan bilirubin beyinde birikir ve bu bölgede hasar oluşmasına neden olur. Her ne kadar birçok bebekte tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçebilse de, fizyolojik sarılık geçiren bebekler mutlaka doktor kontrolü altında tutulmalıdır. İleri düzeyde sarılık gelişmesi durumunda ışık tedavisinden kan değişimine kadar tedavi yöntemleri uygulanabilir.”

-14 GÜNDEN UZUN SÜREN SARILIĞA DİKKAT-

Yeni doğan bebeklerde 14 günden uzun süren sarılığın fizyolojik olarak kabul edilmeyip patolojik sarılık olarak adlandırıldığını ve nedenlerinin araştırılması gerektiğini ifade eden Kanmaz, bebeklerde karaciğer yetmezliğine zemin hazırlayan sarılığın belirtilerini açıkladı:

“Gözden başlayarak vücudun sarıya dönmesi, kaka renginin beyaza yakın macun kıvamında olması, idrarın çay rengi olması, karaciğer ve dalak büyümesi, karında su birikmesi, ödem, varis kanaması ve son olarak amonyak birikimine bağlı beyin etkilenmesiyle kendini gösterir.”

Erken dönem yetmezlikte ilaçlarla destek tedavisi verilebilirken, son dönem karaciğer yetmezliğinin tek tedavisinin karaciğer nakli olduğunu aktaran Kanmaz, bebeklerde ve çocuklarda en sık karaciğer nakli sebeplerinden birisinin safra yollarının gelişmemesine bağlı olarak gelişen sarılık olduğunun altını çizdi. Kanmaz, açıklamasında “Bebek, sarılık ve renksiz kaka dışında gayet sağlıklı görünür. Erken tanı konulup cerrahi girişim yapılmadığı durumlarda en geç bir yıl içinde safra birikimine bağlı siroz gelişerek bebekte karaciğer yetmezliğine sebep olur. En kısa dönemde karaciğer nakli yapılmadığı takdirde ise hayati kayıplar kaçınılmaz olabilir. Organ bağışının yeterli olmadığı ülkemizde canlıdan yani anne, baba ya da 4.dereceye kadar akrabalardan alınan karaciğerin hastaya nakledilmesi yaşam süresi ve kalitesini artırmaktadır” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HND/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@