Bayramda Diş Sağlığınıza Dikkat Edin

Bayramda Diş Sağlığınıza Dikkat Edin

Sağlık 26.09.2015, 00:12
Bayramda Diş Sağlığınıza Dikkat Edin

Memorial Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Diş Hekimi Aslı Tapan, Kurban Bayramı nedeniyle et ve tatlı tüketiminin artması sonucu, ağız ve diş sağlığı konusunda dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.

Bayramda Diş Sağlığınıza Dikkat Edin

Bayram sofralarında diş dostu besinler tercih ederek, doğal yöntemlerle ağız ve diş sağlığını korumanın mümkün olabildiğini belirten Memorial Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Diş Hekimi Aslı Tapan, “Doğru pişirilen ve uygun miktarda tüketilen kırmızı et, diş sağlığı için faydalıdır.Bayram tatlılarından sonra bir parça peynir tüketmek, şekerin dişlerdeki çürütme etkisini önleme açısından oldukça önemlidir.Kurban Bayramı’nda sebzeler ile yapılan et yemekleri hem lezzetli hem de diş sağlığı için daha faydalı olacaktır. Bayramda hassaslaşan ve bakterilere karşı dirençsiz kalan dişler, C vitamini ile kuvvetlendirebilir. Bayram boyunca her gün bir fincan yeşil çay tüketilmesi, diş hastalıklarından korunma ve ağız kokusunun giderilmesi için oldukça yararlıdır.” bilgisini verdi.  

BAYRAMDA DİŞ SAĞLIĞI İÇİN TÜKETİLMESİ GEREKEN BESİNLER

Memorial Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü’nden Diş Hekimi Aslı Tapan, bayramda diş sağlığının korunması için tüketilmesi gereken besinler hakkında bilgi verdi. Tüm gıdaların, tüketilmeye başlandığından itibaren ağız ve diş sağlığını etkilemeye başladığını belirten Tapan, “Diş sağlığını kötü yönde etkileyen gıdalar olduğu gibi iyi yönde etkileyen gıdalar da bulunmaktadır.” dedi. Genellikle Kurban Bayramı'nda tüketilen kırmızı etin, ağız ve diş sağlığı konusunda riskleri de beraberinde getirdiğinin söylendiğini kaydeden Tapan, şunları ifade etti: “Oysaki doğru pişirilen ve uygun miktarda tüketilen kırmızı et, diş sağlığı için faydalıdır. Çünkü 100 gram kırmızı et yaklaşık olarak 286 mg fosfor içermektedir. Özellikle büyüme ve gelişme çağında, ağız ve diş sağlığı için tüketilen gıdalarda kalsiyum ve fosfor olması gerekir. Fosfor için en zengin kaynak, protein içeriği yüksek olan et ürünleridir. Süt, yoğurt ve peynir bol miktarda kalsiyum içermektedir. Kalsiyum, dişin en önemli yapı taşlarından biridir. Diş kökü iltihabının azalmasını ve diş kayıplarını önlemeyi sağlar. Aynı zamanda çürüklere karşı koruyup, yeni çürükler oluşmasını da engeller. Bayram tatlılarından sonra bir parça peynir tüketmek, şekerin dişlerdeki çürütme etkisini önleme açısından oldukça önemlidir.” 

YEŞİL ÇAY DİŞ DOSTU

Kerevizin diş sağlığı için önemli sebzelerden biri olduğunu ifade eden Tapan, dişlere faydalı sebze ve meyveler hakkında şu bilgileri aktardı: “Kerevizi fazla çiğnemek, tükürük salgılanmasını artırır ve bu durum bakterilerin etkisiz hale gelmesini sağlar. Kereviz, aynı zamanda diş etlerine masaj yapıp, aralarının da temizlenmesine yardımcı olur. Maydanoz hem ağız kokusunu önlemesi hem de diş minesini güçlendirmesi açısından faydalıdır. Havuç da ağızda bulunan bakterilerin temizlenmesi ve diş etleri için önemlidir. Havucun çiğ olarak tüketilmesi dişlerin tıpkı diş fırçası gibi temizlenmesine yardımcı olur. Kurban Bayramı’nda bu sebzeler ile yapılan et yemekleri hem lezzetli hem de diş sağlığı için daha faydalı olacaktır. Elma ve kivi diş sağlığı için oldukça önemli meyvelerdendir. Mineral ve C vitamini içeren elmanın kabuğuyla birlikte ısırarak yenilmesi, içerisindeki maddeler sayesinde dişlerin temizlenmesini ve kuvvetlenmesini sağlamaktadır. Yine C vitamini içeren kivi de oldukça faydalıdır. Bayramda hassaslaşan ve bakterilere karşı dirençsiz kalan dişlerin C vitamini ile kuvvetlendirebilir. Kivi, diğer meyvelere göre daha en çok C vitamini içeren meyvelerin başında gelir.”

  
KURUYEMİŞLER DİŞ MİNESİNİ GÜÇLENDİRİYOR
Kuruyemişlerin içindeki doğal yağların, diş minesinin güçlenmesine yardımcı olarak çürümelere karşı daha dayanıklı olmasını sağladığını vurgulayan Tapan, “İçindeki doğal yağlar dişi kaplar ve bakterilere karşı koruyucu bir tabaka oluşturur. Yine kuruyemişler, dişlerin daha sağlam ve kuvvetli olmasında önemli rol oynamaktadır. Fındık, dişlerin gelişimi için gerekli çinko açısından en iyi besindir. Kuru üzüm de diş çürümelerine karşı engelleyici özelliktedir. Yeşil çayın içinde yer alan ‘kateşin’ maddesi, ağız ve diş sağlığı için önemlidir. Kateşin, ağızdaki bakterileri yok etmekte ve bakteri oluşumunu önlemektedir. Ağız kokusunun giderilmesi konusunda da yardımcıdır. Bayram boyunca her gün bir fincan yeşil çay tüketilmesi, diş hastalıklarından korunma ve ağız kokusunun giderilmesi için oldukça yararlıdır.” ifadelerini kullandı.
haberport

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@