Barış içinde sağlıklı bir yaşam insan hakkıdır

VAN- Hakkari Tabip Odası ve Van- Hakkari- Bitlis Eczacılar Odası üyelirinin katılımı ile sağlıkçılar 'Savaşa Hayır' konulu basın açıklaması yaptı.

Sağlık 20.08.2015, 20:07
Barış içinde sağlıklı bir yaşam insan hakkıdır

(DHA)- VAN- Hakkari Tabip Odası ve Van- Hakkari- Bitlis Eczacılar Odası üyelirinin katılımı ile sağlıkçılar 'Savaşa Hayır' konulu basın açıklaması yaptı.

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Tıp Merkezi önünde Tabip Odası ve Van-Hakkari- Bitlis Eczacılar Odası'na bağlı sağlık çalışanları, son zamanlarda artan olaylarla ilgili basın açıklaması yaptı. Ellerinde, 'Biz barış istiyoruz', 'Savaşa hayır' pankartları taşıyan sağlıkçılar adına basın açıklamasını okuyan Dr. Yusuf Can Mulamahmutoğlu, 3 yıldır süren çözüm sürecinin bitmesiyle yeniden başlayan çatışmalı ortamın sağlık çalışanlarını ve tüm toplumu kaygılandırdığını söyledi.

Her gün hayatını kaybeden ve yaralanan insanları görmenin kendilerini derinden üzdüğünü belirten Mulamahmutoğlu, "Medyaya da yansıdığı gibi ambulanslara yönelik saldırılar sağlık görevlilerinin kaçırılması, ambulanstaki yaralılara saldırılması, güvenlik güçleri tarafından hekim arkadaşlarımızın silah zoruyla çatışma bölgesine götürülmek istenmesi biz sağlık çalışanlarında büyük bir psikolojik travma yaratmıştır. Bu nedenle sağlıkçılar kendilerini güvende hissetmemekte, hayatlarından endişe etmekte ve bu ağır travmadan dolayı işlerine odaklanmakta güçlük çekmektedirler. Bu çatışmalı ortam bölgedeki üniversitelerde uzmanlık eğitimi alan araştırma görevlileri ve tıp öğrencilerini eğitimini de olumsuz yönde etkileyecektir" dedi.

Yaşanan çatışmalı ortamın insanlar üzerinde travma yarattığına da şahit olduklarını söyleyen Dr. Mulamahmutoğlu, bu güvensizlik ortamın devam etmesi durumunda psikolojik ve sosyal travmaların insanlarda kapanması zor olan daha derin yaralar açacağını söyledi. Mulamahmutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Barış içinde sağlıklı bir yaşam insan hakkıdır. Ülkemizde yaşayan insanlarında bu haktan yararlanmasını sağlamak, devletin en temel görevidir. Toplum sağlığını korumakla mükellef olan biz sağlık çalışanları barış ve güven ortamı sağlanmadan sağlıklı toplumun oluşamayacağını düşünüyor. Barış ve huzur içinde bir arada yaşamın biran önce yeniden tesis edilmesini istiyoruz. Halkın huzur ve güven ortamı içinde yaşayabildiği çözüm sürecine yeniden başlamak için tarafların üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesini ve bu çatışmaların daha fazla hayata mal olmadan biran önce son bulmasını istiyoruz. Çatışmaların başladığı günlerden itibaren Türkiye'nin her yerinden ve özellikle bölgemizden barışa dair yapılan bu açıklamaların artık işe yaradığını duymak ve çatışmalı sürecin biran önce bittiğini görmek istiyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@