Bakteriler yılda 700 bin can alıyor

AKDENİZ Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın, dünyada her yıl dirençli bakteri enfeksiyonları nedeniyle, yaklaşık 700 bin...

Sağlık 05.07.2016, 11:04
Bakteriler yılda 700 bin can alıyor
AKDENİZ Üniversitesi Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın, dünyada her yıl dirençli bakteri enfeksiyonları nedeniyle, yaklaşık 700 bin kişinin öldüğünü söyledi.

ABD'nin Boston kentinde düzenlenen Uluslararası Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Kongresi'ne katılan Prof.Dr. Ata Nevzat Yalçın, yaklaşık 11 bin akademisyenin 200'den fazla oturum gerçekleştirdiğini söyledi. Prof.Dr. Yalçın, oturumlarda özellikle yeni tanı yöntemleri, antibiyotik araştırmaları, antibiyotiklere ek olarak yardımcı ajanların etkileri gibi konular üzerinde durulduğunu aktardı.

Oturumlarda dirençli bakteri enfeksiyonlarının ölümlerle birlikte ciddi ekonomik ve iş kaybına neden olduğunun ifade edildiğini söyleyen Prof.Dr. Yalçın, şöyle konuştu: "Yeni antibiyotiklerin zaman alıcı ve maliyetli olması nedeniyle geliştirilmesi güç. Bu nedenle mevcut antibiyotiklerin akılcı bir şekilde kullanılması gerekliliği üzerinde duruldu."

ALT SOLUNUM ENFEKSİYONLARI 3 MİLYON CAN ALIYOR

ABD'de ölümlerin 8'inci nedeni olarak gösterilen zatürreeye neden olan bakterilerin mevcut antibiyotiklere yüzde 28-96 oranında dirençli olduğu belirten Prof. Dr. Yalçın, zatürree başta olmak üzere alt solunum enfeksiyonları nedeniyle yılda 3 milyon kişinin öldüğünü aktardı. Prof. Dr. Ata Nevzat Yalçın, dünyada her yıl dirençli bakteri enfeksiyonları nedeniyle, yaklaşık 700 bin kişinin öldüğünü belirterek, "Bu rakam 2050 yılında kanserden ölümlerin önüne geçerek yılda 10 milyonu bulacaktır" dedi.

ZİKA VİRÜS AŞISININ FAZ ÇALIŞMASI BAŞLADI

Başta ABD, Almanya ve İngiltere gibi gelişmiş ülkelerde tüberküloz, sıtma, AIDS, hepatit, immün yetmezliği gibi sağlık hizmetleriyle ilişkili enfeksiyonlar ve yeni antibiyotiklere yönelik araştırmalar gerçekleştiren bilimsel kuruluşların faaliyetleri üzerinde durulduğunu söyleyen Prof. Dr. Yalçın, "Değişik virüs hastalıkları ve bunlara yönelik aşılar ile FDA tarafından onay verilen Zika virüs aşısının faz çalışmalarının başlatıldığı ifade edildi" dedi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@