Babalık Testi Nedir?

Babalık testi günümüzde gerek özel laboratuvarlarda gerekse yasal olarak talep edilmesi durumunda devlet kurumlarında yapılmaktadır.

Sağlık 12.09.2020, 22:27
Babalık Testi Nedir?

Babalık testi diğer bir adı ile DNA analizi kişinin kimlik belirlemek için şifrelenmiş DNA diziliminin ayrıntılı olarak incelenmesi durumudur.  İnsan vücudunda bulunan her bir hücrenin biyolojik yapısı DNA analizinde yani babalık testi incelenir. DNA denilen Yapı 2 kopya olarak şifrelenmiş durumdadır.   

Dünyaya gelen bireyin genlerinin yüzde 50'si annesinden diğer yüzde 50'si ise babasından alınır.  Böylelikle anne ve baba ile ortak gen noktaları vardır.  Bu bilgiler doğrultusunda yapılan babalık testi çocuğun genlerinin yarısının anne veya babası ile uyuşup uyuşmadığına bakılır.  Dolayısıyla uyuşması durumunda bu kişinin babasının o olduğu söylenir.  Ancak test yapıldıktan sonra çocuğun DNA yapısı ile babanın DNA yapısı birbirine uymaz ise o zaman babanın çocuğun o çocuğun babası olduğu söylenemez.  

Babalık Testi Fiyatı

Babalık testi günümüzde gerek özel laboratuvarlarda gerekse yasal olarak talep edilmesi durumunda devlet kurumlarında yapılmaktadır. Yasal talep doğrultusunda devlet kurumlarında ücretsiz olarak yapılır. Babalık testi fiyatı özel laboratuvarda kullanılan teknik ve teknolojik cihazlar doğrultusunda farklılık gösterebilir. Ancak genel anlamda DNA testi diğer tetkik ve tahlillere göre daha ayrıntılı ve daha kapsamlı bir testtir.  

Üzerinde daha fazla çalışmak gerekir. Dolayısıyla diğer tahlillere göre babalık testi fiyatı biraz yüksek olabilir. Ancak diğer özel laboratuarlar ile mukayese edildiğinde birbiriyle farklı fiyat aralıkları bulunmaz.

Cybh Testi Nasıl Yapılır?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların birçoğu hiçbir belirti vermeden seyredebilir veya yalnızca cinsel organdan akıntı yara veya siğil gibi belirtiler gösterebilir.  Ancak bunların tamamı korunmasız cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklardır.  Bu hastalıkların tamamına enfeksiyon hastalıkları denir.  Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon hastalıkları cybh testi gerek Türkiye açısından gerekse dünyada en önemli sağlık sorunlarına sebep olan hastalıklardır. 

Her geçen gün yeni vakaların eklenmesi ve bu etkilenen kişilerin daha çok genç insanlar olması durumu daha da ciddi endişe yaratmaktadır. Bu hastalıkların genel olarak bulaşma yolu korunmasız cinsel ilişkidir.  Bunun dışında anne karnındaki bebeğe gebelikte geçmesi, doğum sırasında yeni doğan bebeğe geçmesi veya doğumdan sonra yakın temasla kan yoluyla bulaşma gerçekleşmektedir.  Kadınlar bu konuda daha fazla risk altındadır.  

Çünkü kadınların anatomik yapısı bu tür hastalıklara karşı daha duyarlıdır.  Kadınlar açısından yalnızca üreme sağlığı değil bebek sağlığı üzerinde de son derece önemlidir. Genellikle çok eşli kişilerde,  seks çalışanlarında, cinsel partner değiştirmek gibi bulaş yolları vardır. Bu hastalıklarda temel eksen mikroplardır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklara genel olarak bakıldığında 25'ten fazla farklı mikrop bulunur.  Bu mikroplar bakteri virüs parazit mantar olarak kendi içlerinde sınıflandırılır.  

Örneğin frengi bel soğukluğu bakterilerle oluşan hastalıktır.  Virüslerden oluşan enfeksiyonlarda ise tedavi çok daha zordur. Çünkü bu virüsler genellikle vajina, rahim ağzı ve mukozanın bulunduğu bölgelere yerleşirler.  Her türlü cinsel ilişki bu hastalıkların bulaşma sebebidir.

Hiv Testi Neden Yapılır?

Hiv testi HIV virüsünün organizmada olup olmadığının anlaşılması için yapılır. HIV virüsü insanın bağışıklık sistemini etki altına alan ve onu çökerten bir virüstür. HIV virüsü alındıktan sonra son döneminde insanda AIDS hastalığına sebep olur. HIV virüsü vücuda girdikten sonra bağışıklık sisteminin temel savunma hücrelerini etkiler ve bunları yok eder yâda çok zayıflatır.  Bu nedenle insan vücuduna virüs mantar parazit bakteri girdiğinde her zaman vücudun bunlarla savaşması pek mümkün olmaz.  HIV virüsü kan yoluyla geçen bir hastalıktır.  

Kan yoluyla geçmesi de enfekte olan cihazların bulunduğu yerlerde veya cinsel temas ile geçer.  Genellikle korunmasız cinsel ilişki ile geçen HIV virüsü oral seks ile de bulaştığı söylenmektedir.  Bunun dışında enfekte olmuş aletler kullanılarak yapılan diş, dövme, piercing gibi uygulamalar sonunda da virüsünün bulaştığı olur.  Babalık testi yapılırken mutlaka bu gibi durumlar kontrol edilmelidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@