Baba büyük kızına anne de küçük kızına karaciğerini verdi

BURSA’da, karaciğer yetmezliği bulunan iki kız kardeşin imdadına, anne ve babası yetişti.

Sağlık 07.09.2016, 10:59
Baba büyük kızına anne de küçük kızına karaciğerini verdi
DHA - BURSA’da, karaciğer yetmezliği bulunan iki kız kardeşin imdadına, anne ve babası yetişti. Üç yıl önce 5 yaşındaki Melisa’ya baba Mesut Yılmaz, geçen hafta da 3 yaşındaki Havva’ya anne Yasemin Yılmaz karaciğerinin bir parçasını bağışladı. Nakil ameliyatlarının ardından sağlığına kavuşan iki kız kardeş hastane koridorlarında oynayarak eğlendi. 

Bursa’da teyze çocukları olan ve 7 yıl önce evlenen 28 yaşındaki ev kadını Yasemin ve bir fabrikada işçi olarak çalışan 32 yaşındaki Mesut Yılmaz çiftinin ilk çocukları Melisa, 2013 yılında rahatsızlanınca Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tetkikler sonucunda Melisa’ya, safranın karaciğerden atılamaması nedeniyle oluşan karaciğer yetmezliği tanısı kondu. Bunun üzerine baba Mesut Yılmaz, kızının sağlığına kavuşması için karaciğerinin bir bölümünü Melisa’ya bağışladı. 2013 yılında gerçekleşen operasyonla küçük Melisa sağlığına kavuştu.

Yılmaz çiftinin Melisa’nın karaciğer nakli olduğu yıl dünyaya gelen Havva adlı diğer kızlarında aynı rahatsızlıklar başladı. Yapılan tetkik sonucunda Havva’da da safranın karaciğerden atılamamasına bağlı olarak karaciğer yetmezliği bulunduğu anlaşıldı. Bunun üzerine anne Yasemin Yılmaz, geçen hafta gerçekleştirilen operasyonla karaciğerinin bir bölümünü kızına bağışladı.

Nakil ameliyatının ardından ayağa kalkarak koşmaya başlayan Havva, ablası Melisa’yla birlikte hastane koridorlarında oyun oynadı. Mutluluğu gözlerinden okunan anne Yasemin Yılmaz, kızlarının sağlıklı halini görmekten son derece mutlu olduğunu söyledi.

İKİ NAKİL AMELİYATINI DA GERÇEKLEŞTİRDİ

Karaciğer naklini 9 saatlik operasyonla tamamlayan Prof.Dr. Ekrem Kaya ve Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Ziya Dündar, ameliyatını yaptığı Havva ve Melisa kardeşleri kucaklarına alıp sevdi.

AKRABA EVLİLİĞİNİN SONUCU

3 yıl arayla iki operasyonu da gerçekleştiren Prof. Dr. Ekrem Kaya, çocukların doğuştan safra kanalı problemleri olduğuna vurgulayarak, "Akraba evliliği sonucu her iki hastanın problemli olan karaciğerleri alındı. Anne ve babadan yapılan nakil ile sağlıklarına kavuştular Durumları çok iyi Havva’yı da kısa sürede taburcu edeceğiz" dedi.

YOĞUN ÇABA GÖSTERDİLER

İki kız kardeşin sağlıklarına kavuşması için organ nakil koordinatörleri Sahriye Keskin, Kerem Selimoğlu, Ersin Elgin ve Rafet Oflaz nakil boyunca hastanede yoğun çaba gösterdi. Koordinatörler, iki kız kardeşi mutlu gördükleri için bütün yorgunluklarını unuttuklarını söylediler.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@